1 sene önce
1 sene önce

Erdoğan: Hedefimiz ülkemizi enerji merkezi yapmak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla, TürkAkım’ın vanası açılıyor…

Türkiye’ninyıllarda yer aldığı mega projelerinden biri olan TürkAkım projesinin açılışı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Başkanı Putin kameralar karşısına geçti.

Açılış öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, TürkAkım’la ilgili konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin ve heyeti başta olmak üzere, açılışa teşrif eden tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Sizleri ülkelerimiz ve bölgemiz açısından böylesine anlamlı bir açılış programı vesilesiyle İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum.

Öncelikle ilk haftasını geride bıraktığımız 2020 senesinin ülkelerimiz, halklarımız ve tüm dünya için esenlikler getirmesini diliyorum. Sizlerin şahsında tüm dostlarımızın yeni yılını gönüldenediyorum.Türkiye ile Rusya arasındaki yakın iş birliğininnişanesi olan TÜRKAKIM doğalgaz boru hattının açılışı münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Sıradaki Haberi Oku  Tel Abyadda 4 terörist sağ olarak yakalandı

“HATTI BAŞARIYLA TAMAMLADIK”

TürkAkım, Rus dostlarımızlabüyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji haritası bağlamında tarihi nitelikte bir projedir. Projenin hattının deniz bölümünün tamamlanması münasebetiyle değerli dostum Putin’le, geçtiğimiz yılİstanbul’da bir tören düzenlemiştik.  Allah’a hamdolsun geride bıraktığımız biriçerisinde, hedeflediğimiz şekilde hattı başarıyla tamamladık ve işte şimdi açılışını yapıyoruz.

Proje sayesinde 31.5 milyar metreküplük doğalgazın 15.75 milyar metreküpü aracı hiçbir ülke olmadan doğrudan ülkemize ulaşacaktır. Böylece 15 milyon hanenin yıllık doğalgaz ihtiyacını da karşılamış olacağız. TürkAkım Projesinin ülkelerimiz ve bu hattan faydalanacak tüm dostlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.  Projenin hayata geçirilmesinde emeği ve katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum.

Sıradaki Haberi Oku  Muğla açıklarında 4.5 şiddetinde deprem

“81 İLE DOĞALGAZ”

Türkiye, OECD ülkeleri arasında 10’uncu en büyük enerji piyasasına sahiptir. Bugün itibarıyla 81 ilimizin tamamına doğalgaz arzı sağlamış bulunuyoruz. Nüfusumuzun yüzde 79’u, yani 53 milyon vatandaşımız doğalgazı aktif bir şekilde kullanıyor. Bu sayı yaptığımız altyapı yatırımlarıyla gün geçtikçe artıyor.

“HEDEFİMİZ ÜLKEMİZİ KÜRESEL ENERJİ MERKEZİ HALİNE GETİRMEK”

Avrupa ülkelerinin proje kapsamındaki ikinci hattanRus gazına yoğungösterdiğini görüyoruz.  Türkiye olarak,yıllardaki yatırımlarımızla, kendimizlebölge coğrafyası için de önemli bir doğalgaz arz kapasitesi ve ticaret merkezi oluşturacak altyapıya kavuştuk. Bundan 1 ay önce bölgemizin en stratejik hatlarından biri olan TANAP’ı, aziz kardeşim Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’leresmen hizmete açtık.

‘Enerji’nin İpek Yolu’ olarak görülen TANAP’la, 16 milyar metreküplük Azerbaycan doğalgazını Türkiye ve Avrupa’nın istifadesine sunduk. İlerleyen yıllarda TANAP’ın taşıma kapasitesini önce 24 milyar metreküpe,  inşallah ardından da 31 milyar metreküpe çıkarmayı planlıyoruz.

Sıradaki Haberi Oku  Habertürk canlı yayınında duyulan zam tepkisi

Ayrıca, yeni arz kaynaklarının ortaya çıkarılması verezervlerimizin geliştirilmesi doğrultusunda karada ve denizde hidrokarbon arama ve üretim faaliyetlerinin artırılması için çalışmalar yürütüyoruz. Hedefimiz, ülkemizi küresel enerji merkezlerinden biri haline getirmektir.

Türkiye olarak kesinlikle bölgesel gerilim peşinde değiliz, asla da olmadık.”

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.