Sağlık

Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libyayı görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Gıuseppe Conte’yi Beştepe’de ağırladı.

Görüşmede, Libya’daki gelişmeler ve Türkiye- AB ilişkileri konuşuldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 1,5 saat süren basına kapalı baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından Erdoğan ve Conte, ortak basın toplantısı düzenliyor.

Erdoğan’ın açıklamalardan satırbaşları;

“Ağrılıklı olarak Libya’daki gelişmeleri ele aldık. Libya dışında da Suriye konusu ve ikili gelişmelerimizi değerlendirdik. Bu hafta sonu Berlin’de yapılacak zirveyle ilgli olarak bizler de katılma noktasında kararlığımız var. Malumunuz ateşkes dün gece yürürlüğe girmiş oldu. İlgili tüm tarafların katılımıyla görüşmeler devam ediyor. Ateşkesin kalıcı bir hale gelmesi içingösteriyoruz.  İdlib’de ateşkese yönelik çalışmalarımızda İtalya’nın desteğini desteklediğimizi de vurguladık. Sayın Comte’ye AB’den beklentilerimizi de aktardık. Bu ziyaretim iki ülke ilişkilerineyansıyacağına inanıyorum. Turizm noktasındaneler yapabiliriz bunların üzerinde durduk. Libya’da ateşkesin kısa sürede imzalanmasını isitiyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Doğu Perinçekin Kasım Süleymani üzüntüsü

İtalya Başbakanı Conte’nin açıklamalarından satırbaşları;

“Libya’da ateşkesin sağlanmasınıediyoruz. Ortak amaçlarımız var. Koordine şekilde bilgi alışverişi yapıyoruz ve aynı gündeme sahibiz. Sürekli bir sonuca ulaşmaya çalışmalıyız. Libya’da ateşkes çok kısa süreli bir çözüm alabilir eğer ortak bir çözüm bulunamazsa. Dün Sayın Merkel ve Sayın Putin ile de görüşme fırsatı buldum. İtalya’nın pozisyonu hernet. Bu bize kredibilite sağlıyor. Libyalılar refah istiyorlarsa, müreffef olmak istiyorlarsa İtalya ile ittifak olacaklar. Onların bağımsızlığınaverecek hiçbir şeyi İtalya kabul etmeyecektir. Bizler özellikle de Türkiye bu çözümün bir parçası oluyor. Libya ve Orta Doğu bölgenin güvenliği İtalya’nın güvenliği için çok önemli. İtalya personel ve donanma açısından da terörle DAEŞ’le mücadele açısından en çok güçlü olan ülkelerden biridir. Berlin süreci Libya için önemli bir fırsat.”

Sıradaki Haberi Oku  Harçlığını yavru köpeklere harcayan genç, yardım istiyor

Basın toplantısında İtalya ve Türk basınından sorulara geçildi.

 

 

 

 

AYRINTILAR GELECEK…