Sağlık

Erdoğan’ın İdlibliler için bahsettiği briket evler

Spread the love

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle yapımı hızlanan briket evler, Suriyeli göçmenlerin umudu oldu.

Kışı çadırlarda geçirmek zorunda kalan Suriyeli siviller, briket evlerlesıcak bir yuvaya sahip oluyor. Güvenli bölge olan Kefer Lusin’de 24 metrekarelik ve 1+1 olarak tasarlanan 4 bindenbriket evin yapım çalışmaları devam ediyor.

“TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDERİZ”

Briket evler sayesinde başlarını sokacak bir eve sahip olduklarını söyleyen Mehmet Cuma El Suri, yardımlarından dolayı Türkiye’ye teşekkür etti. Mehmet Cuma, “Saldırılardan dolayı 6 ay önce ailemleSerakib’ten geldim. İlk olarak çadırlara yerleştik daha sonra 2 odalı evlere yerleştik. Şimdi durumumuz daha iyi. Başımızı sokacağımız bir evimiz olduğu için mutluyuz, Türkiye’ye teşekkür ederiz.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İzelin, Sinan Akçıl hassasiyeti

“BRİKETLERİN BİTMESİNİ BEKLİYORUZ”

Yapımı devam eden briket evlerden birine yerleşecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyleyen Hamit Mutalhan ise “Ailecek yeni briket evlerin bitmesini bekliyoruz ve inşallah en kısa sürede bitecek bizler de oraya yerleşeceğiz.” diye konuştu.

ÇADIRLARIN YERİNE BU EVLER YAPILIYOR

Kefer Lusin’de devam eden briket evler projesini anlatan İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun, ilk etapta 200 Suriyeli sivil aileyisahibi yaptıklarını söyledi. Briket evlerlesivillerin yeniden yerleşik hayata geçebileceklerini vurgulayan Tosun, “Toplamda ilk etapta 10 bin briketteninşa ederek çadırlarda yaşayan ve göç etmek zorunda kalan aileleri bu evlere yerleştireceğiz. Briket evlerin inşası, İdlib bölgesininbölümünde bulunan güvenli bölgelere, Fırat Kalkanı Operasyonu olan bölgelere devam edecek. Suriye’nin birçok noktasında çadır kuracakkalmadı ve özellikle çadırların yerlerine bu evleri yapıyoruz.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İSMEKin Kürtçe kursunda kontenjanlar doldu

1 MİLYONA ULAŞABİLİR

Kasım ayından şukadar 500 bindeninsanın güvenli noktalara göç ettiğini sözlerine ekleyen Selim Tosun, saldırıların durmaması halinde bu sayının 1 milyona ulaşabileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu