Sağlık

Evcil hayvanlar da yolcu otobüslerine girebilecek

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar ile şehirlerarası otobüs yolculuklarında yeni bir dönem başlıyor.

KÖPEK, KEDİ VE KUŞLA SEYAHAT

Karara göre aşı karneli köpek, kedi ya da kuş gibi evcil hayvanlar özel kafeslerinde sahipleriyleyolculuk edebilecek.

“HİÇBİR FİRMA KABUL ETMEZ”

Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda bir firmaya ait yazıhanenin sorumlusu olan Serkan Aydın, “Evcil hayvanlarımız bizim küçük dostlarımız zaten. Daha önce heruyutulup bagajda götürülüyordu. Çünkü uyutulmadığında bagajda havlıyorlar, yola giden kaptanlarımız uyanmasın diye mecburen uyutulması lazımdı. Şimdi aracın içindegörülmesi benim tarafımdandeğil, çünkü alerjisi olan insanlarımız var. En az 50 kişilik bir araba, ister istemez bir tanesiyaratacak. ‘Benim alerjim var, istemiyorum’ diyecek ve diğer yolcularımız da rahatsız olacak. Bagaj zaten serin olan bir yer. Uyutulduğuzaten seyahat süresince o farkına bile varmıyor, mola yerlerinde de yolcularımız tarafındanedilebiliyor. Uyutularak taşınacakister istemez onun belirli bir süresive bu sürüden sonra ses çıkarmaya başladığında diğer yolcularımız onun sesinden rahatsız olabilecek. Bu da huzursuzluğaolacak. Hiçbir firmanın da kabul edeceğini sanmıyorum. Şu koltuktahayvan seyahat edebilecekbir sonraki durakta o yolcu indikten sonra başka bir yolcu bindiğinde yolcu, kıl veya tüy gördüğünde olmaz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Süleyman Soylu: 15 bin vatandaşımıza barınak sağlandı

“ALERJİSİ OLAN YOLCULARIMIZ VAR”

Şehirlerarası otobüs şoförü Hayati Çakır ise, “Bu mümkün değil bence. Alerjisi olan yolcularımız var, hayvan bu sonuçta ses çıkartabilir,ihtiyacını yapabilir. Uyutulduğudaha önce bagajda götürüyorduk. Bu uygulamayı henüz yapmadığımız için ne olur, nasıl şekilde gider bilemiyorum. Denemek lazım” diye konuştu.

“ONLAR DA BU DÜNYADA BİR CAN”

Otobüsle seyahat etmek için otogara gelen Ulaş Yavuz ise, “Böyle olması gerekiyor. Zaten hayvanlar Türkiye’de, hatta dünyada yeteri kadar değerini göremiyor. Hayvanlara, insanoğlu doğal veya illegal yolla baya bir eziyet çektiriyor. Bakanlığımızın bu gibi öngörüleri bizi çok memnun ediyor. Onların da bu dünyada can olduklarını hissetmemiz ve bilmemiz lazım. Benim gençlikten de, Türkiye’den de, dünyadan da var. Bu hayvanların artık sesini duyacağız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Almanyada koronavirüs vakası 4’e çıktı

“CEZAİ YAPTIRIMININ DA OLMASI GEREKİYOR”

Kendisinin de köpeğinin olduğunu söyleyen yolculardan Ayşe Keser ise yeni karar için, “Çok güzel bir uygulama. Ben de bir hayvanseverim, benim de bir köpeğim vardı. Ben köpeğimle hiçbir yere gidemedim. Ancak özel araçla gidebiliyordum. İnsanlarda bir hayvan düşmanlığı var. Yalnızca bizim insanların bu dünya sanıyorlar, aslında öyle bir şey yok. Çok iyi olmuşbir de bunun cezai yaptırımının olması lazım. Ben geldim buraya araca bineceğim, almıyor. Ne yapacağım, şikayet edeceğim. O zamanda bir cezai yaptırımının olması gerekiyor. Bagaja koyuyorlar, orada hayvan havasızlıktan ölüyor. İnşallah uygulama hayata geçer, herkes de uygular” ifadelerini kullandı.

“ŞOFÖRÜN DİKKATİNİ DAĞITABİLİR”

Diğer yolcu Sedanur Çapan ise, “Hayvanseverler ve hayvan sahibi olanlar için iyi bir şey,yolcular içerisinde alerjisi olanlar, korkanlar, çekinenler olabilir. Hayvanlar için iyi bir durumuzun yolculuklarda yolcular için ve şoförleiçin kötü olabilir. Şoförün dikkatini dağıtabileceğini düşünüyorumonun dışında iyi bir uygulama olabilir” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  AK Parti: Trumpın açıkladığı işgal planıdır

“HAYVANLAR İÇİN DAHA SAĞLIKLI OLUR”

Yeni uygulamanın hayvanlar için daha sağlıklı olacağını belirten yolcu Furkan Okumuş ise, “Ben hayvanların bagajda gidip sallanmasındansa sahibinin kucağında daha sağlıklı bir şekilde gidebileceklerini düşünüyorum. Hem hayvanlar için daha yararlı olacağını düşünüyorum hem de sahibinin hayvanda aklı kalmaz hayvanda diye düşünüyorum” dedi.