2 sene önce
2 sene önce

Fransa, iPhoneları yavaşlattığı için Applea ceza kesti

Apple, ilk2017 yılında eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığını itiraf etmiş ve büyük tepki toplamıştı.

Şirket, eskiyen bataryalarda meydana gelen rastgele kapanma sorunlarının önüne geçebilmek için işlemci kısıtlaması yaptığını açıklasa da kullanıcılar, yavaşlayan iPhone’lar nedeniyle bu açıklamadan pek de memnun kalmadı.

Apple, eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığını açıklamasının ardından birçok dava ile karşı karşıya kaldı. O zamanlar dava açanlardan biri de Fransız Tüketici Örgütü’ydü.

DAVA SONUÇLANDI: APPLE 25 MİLYON EURO ÖDEYECEK

Fransız Tüketici Örgütü tarafından açılan ve neredeyse 3 yıldır süren davasonuçlandı. Apple, eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığı için 25 milyon euroluk bir cezaya çarptırıldı.

Kararı yorumlayan Fransız Tüketici Örgütü kurucularından Laetitia Vasseur, büyük bir zafer kazandıklarını vurguladı.

APPLE NEDEN İŞLEMCİ KISITLAMASI YOLUNA GİDİYOR?

Akıllı telefonlarda bulunan bataryalar, kullanıldıkça eskir ve şarj ömürleri de azalır. Bu durumu Apple şöyle açıklıyor:

Sıradaki Haberi Oku  Şiddetli yağışlar Amik Ovasını esir aldı

”Bir telefonun düzgün çalışması için elektronik parçaların pilden anlık olarak yük çekebilmesi gerekir. Pilin empedansı, bu anlık güç iletimini etkileyen özelliklerden biridir. Empedansı yüksek bir pil, güce ihtiyaç duyan sisteme yeterli düzeyde güç sağlayamayabilir. Kimyasal yaşınınolması pilin empedansını artırabilir.

Pil şarj düzeyinin düşük olması, kimyasal yaşınolması ve düşük sıcaklıklar, kullanıcıların beklenmedik kapanma sorunu yaşama olasılığını artırır. Uç koşullarda sistem daha sık kapanarak, aygıtın güvenilmez ve kullanılamaz duruma gelmesineolabilir. Pilinizin sağlığı azaldıkça en yüksek performansı sunma yeterliliği de azalır. ”

Apple kısacası, aşınmış bataryaların işlemci üzerindekietkilerini ortadan kaldırmak vekapanmaların önüne geçebilmek için işlemci kısıtlaması yaptığını söylüyor.

İPHONE’LARDA İŞLEMCİ KISITLAMASI NASIL KAPATILIR

Apple, kullanıcılaravermeden iPhone’ları yavaşlattığı için oldukça tepki çekmişti. Şirket, iOS 13.1 güncellemesi ilekullanıcıların işlemci kısıtlamasını kapatabileceği bir ayar ekledi.

Sıradaki Haberi Oku  Macron, sözde Ermeni soykırımını reddedenleri cezalandıracak

iPhone’unuzun Ayarlar bölümünde girin ve sırasıyla Pil > Pil Sağlığı kısımlarına dokunun.

Bu ekranda, ‘En yüksek Performans Yeterliliği’ başlığı altında şöyle bir uyarı karşınıza çıkacak: ”Bu iPhone, pil gereken en yüksek gücü sağlayamadığı için beklenmeyen bir şekilde kapandı. Bunun yeniden olmasını engellemeye yardımcı olmak için performans yönetimi uygulandı. Etkisizleştir.”

Etkisizleştir butonuna basıp, Performans yönetimi özelliğinidışı bırakabilir ve kısıtlamayı ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak bu özelliği kapatırsanız, yeniden aktifleştiremeyeceğinizi de hatırlatalım. Özelliği kapattığınızda veya zaten varsayılan olarak kapalıysa, aşağıdaki ekran karşınıza çıkar.

”Piliniz şu anda olması gereken en yüksek performansı destekliyor.”

Bu özellik, beklenmedik bir kapanma görüldüğünde otomatik olaraketkinleştirilir ve kısıtlama devreye girer. Ancak Apple, size bu özelliğitekrardışı bırakma seçeneği de sunuyor.

KISITLAMA DEVREDEYDEN MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

Peki Apple’ın getirdiği kısıtlamalar nedeniyle telefonunuzda ne gibi değişiklikler oluyor? Sizler için bu sorunun da cevabını araştırdık ve Apple’a göre, kısıtlama aktif olduğunda telefonunuzda meydana gelen değişiklikleri listeledik:

Sıradaki Haberi Oku  Cezaevi firarisi evinde yakalandı

Uygulamaların başlatılması için daha uzun süre gerekmesi

Kaydırma sırasında kare hızının azalması

Arka aydınlatmanın azaltılması

Hoparlör ses yüksekliğinin -3 dB’ye varan düzeyde düşmesi

Bazı uygulamalarda kare hızının aşamalı olarak azalması

En uç koşullarda kamera arabiriminde kamera flaşının etkisizleştirildiği görülebilir

Arka planda yenilenen uygulamaların, başlatıldıktan sonra yeniden yüklenmeleri gerekebilir

 

PERFORMANS KISITLAMASININ ETKİLEMEYECEĞİ ÖZELLİKLER

Apple’a göre, performans kısıtlaması devredeyken bile aşağıdaki özellikler, bu kısıtlamadan etkilenmiyor.

Hücresel arama kalitesi ve ağ aktarım hızı

Fotoğraf ve video çekim kalitesi

GPS performansı

Konum doğruluğu

Jiroskop, akselerometre ve barometre gibi sensörler

Apple Pay

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.