2 sene önce
2 sene önce

Fransadaki koronavirüs vakası 5ye yükseldi

Fransa’da geçen haftadan bu yana yapılan açıklamalarda, 4 kişide koronavirüs tespit edildiği bildirilmişti.

Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, düzenlediği basın toplantısında, Paris’te bir kişide daha koronavirüs görüldüğünü belirtti.

TEŞHİS KONULAN ÇİNLİ TURİSTİN KIZI

Bu hastanın, Çin’in Hubey eyaletinden Paris’e gelen ve daha önce koronavirüs teşhisi konulan Çinli bir turistin kızı olduğunueden Buzyn, ayrıca, Çin’in Vuhan kentinde bulunan Fransızları tahliye etmek için bu akşam bir uçağın oraya gönderileceğini söyledi.

200 FRANSIZ TAHLİYE EDİLECEK

Buzyn, uçağın yaklaşık 200 Fransız ile cuma günü Fransa’ya döneceği bilgisini paylaştı.

Sağlık Bakanı, bu kişilerin ülkede 14 gün boyunca belirli bir yerde sağlık ekiplerinin kontrolünde tutulacağını kaydetti.

FRANSA VUHAN’A UÇUŞLARI DURDURDU

Öte yandan, Fransız Hava Yolu şirketi Air France’dan yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının etkili olduğu Vuhan’a uçuşların durdurulduğu belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  Huawei, Google haritalar yerine TomTomu kullanacak

Paris’ten Pekin ve Şangay’a yapılacak sefer sayısının da azaltıldığı bildirildi.

IKEA ÇİN’DEKİ MAĞAZALARININ YARISINI KAPADI

Bu arada, İsveç’in mobilya devi IKEA’dan Fransız basınına yapılan açıklamada da koronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki mağazaların yarısının kapatıldığı belirtildi. Açıklamada, çalışanların evlerinde kalması istendi.

VİRÜS SALGINI

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde, 12 Aralık 2019’da tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık 2019’da kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Ülkede, yeni tip koronavirüse yönelik bilimsel çalışmalarda, virüsün genetik dizininin Çin’e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair sonuçlar elde edilmiş, salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Metrobüs arıza yaptı, uzun kuyruklar oluştu

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğerve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere, Hubey eyaletine bağlı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

CAN KAYBI 132, VAKA SAYISI 5 BİN 974

Ülkede bugün itibarıyla can kaybı 132’ye, virüs bulaşan hasta sayısı 5 bin 974’e, müşahede altındaki hasta sayısı 59 bin 990’a çıktı.

BELİRTİLERİ

Yeni tip koronavirüs solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor. İlk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük,darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkıyor.

İleri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğineolan virüs, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.