2 sene önce
2 sene önce

Gökçeadada 4 yeni salyangoz türü keşfedildi

Doğal ve kültürel zenginlikleriyle bilinen Gökçeada’da, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden (ÇOMÜ) birakademisyen tarafından yeni canlı türlerine ilişkin çalışma yapıldı.

ÇOMÜ Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Serpil Odabaşı, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Anıl Odabaşı ile Araştırma Görevlisi Dr. Seçil Acar’dan oluşan ekip, tatlı sulardaki çalışmalarını tamamladı.

Bilim Alıntı Endeksi (SCI) kapsamındaki uluslararası bir dergide yayımlanan makalede yercanlı türlerine, “Bythinella Gokceadaensis”, “Grossuana Kayrae”, “Pseudamnicola Cirikorum” ve “Pseudamnicola Radeae” isimleri verildi.

3.5 YILLIK PROJE

Dr. Serpil Odabaşı, Gökçeada’nın, tatlısistemleri bakımından çokbir bölge olduğunu belirterek, Ege adaları arasında birinci, dünyada ise dördüncü sırada bulunduğunu anlattı.

Odabaşı, “Deniz Bilimleri Fakültesinden hocaların da araştırmacı olarak katıldığı içekosistemleri ile ilgili ortak bir proje yürüttük. Gökçeada, iç sular bakımından çok az çalışma yapılmış bir bölgemiz. O nedenle buralarda yeni tür kaydı yapmak, olabilirliği daha yüksek bir konu. Nitekim de öyle oldu. Çalışmamız sırasında 4 farklı sucul salyangoz türü belirlendi. Tespit ettiğimiz yeni canlı türleri ile ilgili makalemiz, SCI kapsamındaki uluslararası bir dergide yayımlandı.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Otobüste kalp krizi geçiren yolcu hastaneye yetiştirildi

Projeye 2016 yılının temmuz ayında başladıklarını, örnekleme aşamasının 2018 sonbaharında tamamlandığını vurgulayan Odabaşı, “Bentik makro omurgasızlar dediğimizde, sucul solucanlar, kronomid larvaları ve diğer sucul böcekler, salyangozlar, midyeler aklımıza geliyor. Bütün makro omurgasızları örnekledik.” ifadesini kullandı.

“GÖKÇEADA’DAKİ EN KAPSAMLI ÇALIŞMALARDAN BİRİ”

Odabaşı, araştırmalarında yer36 istasyonun 18’inde, keşfettikleri türlere rastladıklarını, diğer istasyonlarda ise bentik makro omurgasız olarak sınıflandırılan başka canlılar bulunduğunu belirterek, “Tespit ettiğimiz yeni canlılar, Gökçeada tatlıekosistemi için ilk kayıt niteliğinde. Tatlısisteminde aynı zamanda örnekleme yaptığımız çevresel parametrelerine de baktık. Dolayısıyla ekolojik bir çalışma gerçekleştirildi. Bu, Gökçeada’da yapılan en kapsamlı çalışmalardan biri.” değerlendirmesini yaptı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.