2 sene önce
2 sene önce

Grizu 263, Türkiyenin ilk cep uydusunu 2020de fırlatacak

Geçtiğimiz aylarda tasarladıkları model uydu projesi ile Amerikan Uzay Kurumu’nun düzenlediği ve NASA’nın desteklediği yarışmada 3.üst üste finallere kalarak, ülkemizi Amerika Birleşik Devletleri’nde temsil etmeyekazanan Grizu-263, CanSat Competition 2019’da geçtiğimiz yıl dünya ikincisi olmuştu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) öğrencilerinin kurduğu Grizu-263takımı, 5 santimetre çapındaki cep uyduyla dünyadaki görüntüleri otonom bir şekilde aktarmayı hedefliyor.

Prof. Dr. Bülent Ekmekçi’nin danışmanlığını yaptığı projenin hayata geçmesiyleBEÜ’nün, uzayda bir cep uydusu olacak.

TÜRKİYE’NİN İLK CEP UYDUSU OLACAK

2009 yılında İTÜ tarafından fırlatılan uydunun varlığını hatırlatan Grizu 263 takım kaptanı Muzaffer Duysal,  kendilerinin hazırladığı cep uydu projesininolarak daha küçük olduğuna dikkat çekti.

Duysal, “Bu çaptaki bir uydunun üreteceği güç sınırlı olacağı için dünyada da sayılı projelerden birisi olacak. Hedefimiz görüntü almak. Dünyanın görüntülerini 5 santimetrelik bir uyduyla uzaydan otonom bir şekilde almayı hedefliyoruz.

Sıradaki Haberi Oku  Merkelden Erdoğana taziye mesajı

Bunu başardığımızdünyada ilk olacağız. Bu da bu işin ticarileştirilmesi ve bu beceriye ticarikazandırıp katma değeri yüksek olanalanında ticarileştirilmesini hedefliyoruz.’‘ ifadelerini kullandı.

YENİ ZELANDA’DAN FIRLATILACAK

Uydu, 2020 yılınınçeyreğinde Yeni Zelanda’dan Grizu 263-A ismiyle uzaya fırlatılacak.

Proje hakkında dahabilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Grizu-263A Projesi

 

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

 

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.