Sağlık

İngiltere’nin olaylı Brexit süreci sona erdi

Spread the love

Fransa ve Almanya 2. Dünya Savaşı’nın yıkımından çıkmalarının ardından, yeniden savaşmamak için kömür ve çelik idaresi için 1951’de anlaştı. Belçika, İtalya, Hollanda ve Lüksemburg’un da imzalarını koyduğu Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) bugünkü Avrupa Birliği’nin ilk tuğla taşı oldu. Daha sonra, 1957 yılında aynı ülkeler iş birliğini geliştirmek amacıyla Roma Anlaşması’nı imzalayarak Avrupa Ekonomik Topluluğu’nu kurdu. Bu altı ülkenin daveti İngiltere’nin reddetmesiyle ilk kezçevrildi. İngiltere, kendini savaşın galibi ve Avrupa ülkelerinin hamisi olarak görüyor ve Avrupalılar yerine ABD’lilerle yakın ilişkiler kurmayı tercih ediyordu.

ALTERNATİF ORTAK PAZAR GİRİŞİMİ

İngiltere 1960’ların başında kendi ekonomik ilişkilerinin zayıflamasıyla, AET davetiniçevirmiş ancak alternatif ihtiyacının da farkına varmıştı. Çünkü AET’yi imzalarsa kendi “Commonwealth” iş birliği ülkeleriyle yaptığı ticarete vergi gelecekti. Bu derdine çare olması niyetiyle kendi ortak pazarını ortaya koydu. AET’ye girmek istemeyen diğer Avrupa ülkelerine bir ortak Pazar önerdi. Ortakolmaksızın malların serbest dolaştığı bir ticarikurma amacıyla İsviçre, İsveç, Norveç, Danimarka, Avusturya ve Portekiz’in imzaladığı Stokholm Anlaşması’nı imzalatmayı başardı. Ancak beklenen olmazken, sonuçlar İngiltere’yi ister istemez AET’ye zorlamaya başlamıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Yolcu otobüsünde valizden kaçan piton paniğe neden oldu

İLK VETO: “İNGİLTERE, ABD’NİN TRUVA ATI, OLMAZ”

İngiltere Parlamentosu 1961 Ağustos’unda birgeçirerek, Muhafazakar Başbakan Harold Macmillan’ın önerisiyle ilkAET’ye giriş başvurusu yaptı. Ancak budirenç Fransa’dan gelecekti. Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle İngiltere’nin Roma Anlaşması’naolmasına veto koydu. İngiltere’yi ABD’nin “Truva atı” olarak niteleyen Fransa Cumhurbaşkanı, İngiliz ekonomisinin de AET’yeolmadığını gerekçe gösterdi. Diğer beş üyenin gönlü olsa da veto İngiltere’yi engellemeye yetmişti. İlk üyelik denemesi başarısız olmuştu.

“ONLAR VARSA BİZ YOKUZ” DEDİLER

İngiltere, 1967 yılında yeniden AET üyeliği için yeni bir başvuru yaptı. AET bölgesinde işler yolunda gidiyordu ancak İngiltere parası devalüasyona uğramıştı. Beş üye başvuruyaverirken, De Gaulleaynı tepkiyle, “Hayır diyorsak hayır” diyerekolmuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Büyükçekmecede bilezik gasbeden hırsız yakalandı

İskoçya’da Brexit karşıtlarının protestosu

DE GAULLE GİTTİ , İNGİLTERE GELDİ

Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle, 1969 yılında istifa etmiş yerine George Pompidou gelmişti. AB süreci görüşmeleri 1970 başından itibaren yeniden başlarken, 1973’e gelindiğinde tüm hazırlıklar tamamlanmış ve İngiltere AET’ye üye yapılmıştı. Yanında Danimarka ve İrlanda da AET üyesi olmuşlardı.

TARTIŞMALI TARİH, ANLAŞMALI AYRILIKLA SON BULDU

İlerleyen yıllarda Birliğin kimliği değiştikçe, İngiltere’nin ses tonu da değişti. Ortak politikalar ve ortak Avrupa ordusu söylemleri yanında, beklenen ekonomik getirilerin sağlanamaması İngiltere’yi girdiği birlikten çıkma hesapları yapmaya zorladı. 2016 yılında yükselen “AB’den çıkalım” talepleri, yapılan referandumla Brexit’e dönüştü. Sancılı bir sürecin ardından 31 Ocak 2020 itibariyle vetolu, tartışmalı ve bol hesaplı AB süreci İngiltere için sona erdi.

Sıradaki Haberi Oku  Yunanistan ağlıyor: Libya zirvesine bir biz davet edilmedik

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu