Sağlık

İspanyol tarım işçileri ve işçi sendikaları grevde

Spread the love

Avrupa’da Fransa ve Hollanda’dan sonra İspanya’da dasokağa indi.

Fransa’da Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformuna karşı başlayan grev ve gösteriler, Hollanda’da çiftçilerin traktörlerle caddelere inmesinden sonra,  İspanya’da da tarım işçileri grev kararı aldı.

BİR BİR KENTLERE YAYILIYOR

Ülkenin güneyindeki Endülüs ve Extremadura bölgelerinde 29 Ocak’ta başlayan tarım işçilerinin protestoları kuzeydeki Burgos, Zamora, Segovia, Salamanca ve Zaragoza kentlerine de yayıldı.

Traktör ve kamyonlarla yolları kesen tarım işçileri, ürünlerini ucuza sattıklarını, kar payının çok düştüğünü ve üçüncü ülkelerle rekabet edemeyecek duruma geldiklerini belirtti.

Tarım ve hayvancılık sektörününkrize sürüklendiğini savunan sendika temsilcileri, hükümete “acil önlem alması” çağrısında bulundu.

ZEYTİN ÜRETİCİLERİ DE GREVDE

İspanya’da zeytinyağı üretimininmerkezi Jaen kentindeki zeytinyağı üreticileri deyönetimlerin desteğiyle greve gitti.

Sıradaki Haberi Oku  Çocuğunun yanında öldürülen kadının katili yakalandı

Maliyetin altında satış yapmak zorunda kaldıkları gerekçesiyleveyolları kesen zeytinyağı üreticileri, “adil fiyatlama, özel depolama sisteminin gözden geçirilmesi, ABD’nin uyguladığı tarifelerin kaldırılması, rekabet kurallarının ve pazar şartlarının düzeltilmesi” taleplerini dile getirdi.

5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan Bask ve Navarra’dakigrevde çıkan olaylarda 5 kişi gözaltına alındı. Bask ve Navarra bölgelerindeki işçi sendikaları “istikrarlı iş” talebiylegreve giderken, asgari emekli maaşının 1080 avroya çıkarılmasını isteyen emekliler de eylemlere destek verdi.

Göstericiler, bölgedeki bazı otoyolları, demir yollarını ve önemlisitelerinin girişlerini kapattı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu