Sağlık

İstanbul üzerindeki kargo uçağını lazer ile taciz ettiler

Kalitta Air’in Atlanta-İstanbul seferini yapan Boeing 747-481 tipi dev kargo uçağına Şişli’den kimliği belirsiz şahıslar tarafından lazer tutuldu.

Uçağın lazerle taciz edilmesi ve uçuş emniyetini tehlikeye düşürmesi bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerası ile görüntülendi.

İstanbul üzerindeki kargo uçağını lazer ile taciz ettiler

HAVA EMNİYETİNİ TEHDİT EDEN OLAYLAR ARTIYOR

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) 2018 yılı Hava Trafik Yönetmeliği(ATM) ile bağlantılıolayları yıllık değerlendirme raporu hazırladı. Rapora göre 2017 yılında 100 bin trafik hareketindesayısı 12.59 iken 2018 yılında bu16. 85 oldu. ATM ile bağlantılıolaylarında 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 33,84’lük artış meydana geldi. 2018 yılı yaz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göreartış yaşandı. 2018 Temmuz ayında yaşanan olaylar en yüksekolan 2,97’ye ulaştı.2017-2018 yıllarında meydana gelen ATM ile bağlantılıolaylarında  uçuşun bütün aşamalarında gerçekleşen olaylarda artış yaşanırken özellikle park pozisyonu, manevra sahası ve yaklaşma pozisyonunda yaşanan dikkat çekti.

Sıradaki Haberi Oku  Kasım ayı işsizlik rakamları açıklandı

6 UÇAĞA LAZER TACİZİ

Olaylar içinde en dikkat çeken ise uçaklara yapılan lazer saldırıları oldu.Demirören Haber Ajansı’nın(DHA) edindiği bilgilere göre 2018 yılında 6 uçağa lazer tacizi yapıldı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) uçaklara lazer tutarak uçuş emniyetini tehlikeye sokanlara 14 bin 163 TL idaricezası uyguluyor.Uzmanlar, kokpite lazer tutulmasından kaynaklı gözde kalıcı hasarın meydana gelmesininbirolduğunu, ancak dikkat dağılması ve geçici görme bozukluklarının meydana gelmesinin sık yaşanan birolduğunu dikkat çekiyor. Geçici görme problemleri arasında anlık görme kaybı, bulanık görme, gözlerin kamaşması, baş ağrısı ve gözlerdeki rahatsızlık gibi durumlar da bulunuyor.

TÜRKİYE’DE PİLOT TEDBİR AMAÇLI UÇMAMIŞTI

8 yıl önce de Ağrı-İstanbul seferini yapan yolcu uçağına Florya’dan bir sandaldan lazer tutan iki kişi yakalanarak gözaltına alınmıştı.Daha önce Amerikan Airlines’ın Miami-New York seferini yapan yolcu uçağı iniş için alçalmaya başladığı sırada yerden pilotlara lazer tutulmuş, ABD’li pilotun gözünde hasar meydana gelmişti. Avustralya’da iki Türk genci, Qantas Havayolları’na ait uçağa lazer tuttukları için gözaltına alınmıştı. 2009 yılında ise British Airways’in Londra-İstanbul uçunu yapan uçağın pilotu Atatürk Havalimanı’na iniş için alçaldığı sırada kendisine lazer tutulduğunu rapor etmişti. Pilot,amaçlı olarak bir sonraki uçuşunu yapmamıştı. İstanbul Beyoğlu’nda 2 yıl önce polis helikopterine lazer tutarak uçuş güvenliğini tehlikeye sokan bir kişi yakalanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Diyarbakırda Çiftlik Bank yöntemi dolandırıcılık

ABD’DE 1 YILDA 5 BİN UÇAĞA LAZER TACİZİ

İngiliz Havayolu Pilotları Birliği uçaklara günde ortalama 3lazer tutulduğunu, ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) ise 2018 yılında uçaklara 5 bindenlazer tacizi olduğunu açıklamıştı. FAA, 2018’de 5 bin 663 lazer saldırısının ihbar edildiğini ve bu sayının 2017’de 6 bin 754, 2016’da ise 7 bin 398 olduğunu duyurmuştu.ABD’de uçaklara laser tacizinde bulunanlara, hukuki ve cezai yaptırımlar uygulanıyor.Cezalar 30 bin dolara kadar çıkabiliyor.