Sağlık

İstanbulda trafikte satış yapan seyyarların kazancı

Yaklaşık 15 milyon insanın yaşadığı İstanbul’da yaşanan trafik sorunu seyyar satıcılara ekmek kapısı oldu. Otoyolda canlarını ve trafiği tehlikeye atarak su, simit, kağıt helva, çikolata hatta şarj kablosu satan seyyar satıcıların günlük kazançları ise 100-150 lira arasında değişiyor.

“KIŞIN 100, YAZIN 200-250 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR”

D-100 karayolu Haliç istikameti Halıcıoğlu mevkiindesatan Fırat Bakiş boş zamanlardasatışı yaptığını belirterek, “Benim mesleğimaslındaboş zamanlarımda geliyorum. Boş duracağıma harçlığımı çıkarıyorum. 100 liranın altında çıkmamaya çalışıyorum. Yazın daha iyi 200-250 lira arasında değişiyor. Kışın 100 lira olursa iyi. Zabıta, polis ayrı dert. Korkulacak çok bir şey yok. Yoğunluk olduğuaraçlar duruyor zaten. Ufakadımlar atarak alışverişi 1-2 saniyede bitirmeye çalışıyoruz. Ben sadecesatıyorum. Simit, kağıt helva satan arkadaşlarımız var” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Bakım İçin Hemen Erişin

“KİMSEYE TAVSİYE ETMEM BU İŞİ”

D-100 Karayolu Okmeydanı alt geçidinde kağıt helva satan Yeşim Al , “Çalışıyorum. Çocuklarım için mücadele ediyorum. Trafik kapandığıgelip burada satış yapıyorum. Satışlarım pek iyi değil. Satamadan eve gidiyorum. Günde 45-50 lira kazanıyorum” dedi.

Aynı güzergahtasatan Yılmaz A. ise, “Trafik durumuna göre değişiyor. Trafik olursa 80-100 arası oluyor. Kabahatler kanununa göre bize 154 lira ceza kesiyorlar. 2-3 bin lira cezam var. Yazdıklarıda üst üste günlerde yazıyorlar. Yazıyorlar da bizim ödeyecek durumumuz yok. Burada doğru düzgün bir şekilde, hırsızlık yapmadankazanmaya çalışıyorum. Sabahtan akşama kadar egzoz kokusu çekiyorum, ayakta kalıyorum. Hırsızlık yapmıyoruz. Doğru bir şekildekazanmaya çalışıyoruz. Kimseye tavsiye etmem bu işi. Sigorta yok, güvence yok. Burada birçarpsa kimsealmaz. Olan bize olur” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Süleyman Soyludan beklenen İstanbul depremi açıklaması

“TRAFİKTE SEYYAR SATICILIK MESLEĞİM OLDU”

Uzun süredir trafikte seyyar satıcılık yaptığını belirten Ömer Arslan da, “Telefon şarj cihazı satıyorum. Canımızı riske atıyoruz. Aile geçindiriyorum. Eşim, çocuklarım var. Düzgün bir mesleğim yok. Akşam yoğun trafiğin olduğu saatlerde satış yapıyorum. Günlük 50-60 lira kazanıyorum. Onda da vatandaşın birinin şarjı bitecek deihtiyacı için alacak.  ‘Araba vuracak’ diye korkuyorumalıştık artık. 15 yaşımdan beri bu işi yapıyorum. Trafikte seyyar satıcılık mesleğim oldu” dedi. 15 yıldır bu işi yapan Selahattin İlistir ise, “100 lira kazansam bunun 40 lirası mal parası oluyor. Bana 60 lirakalıyor. Akşam 5-7 arası satış yapıyorum. Mesai çıkışları yoğun oluyor. Tehlikeli bir iş, kaç arkadaşımızavurdu. Ben kenarda duruyorum. Trafik tıkandığıgiriyorum” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Kardeş ülkeden Yunanistana tepki