Sağlık

İtalyanlar yazdı: Libyada Hafteri Türkiye durdurdu

Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Stampa’da, Francesca Sforza imzalı “Türkler, Hafter’in ilerleyişini durdurdu. General, Di Maio’ya ateşkes sözü verdi” başlığıyla bir makale yayımlandı.

Makalede, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun sürpriz olarak önceki gün Trablus, dün de Bingazi’ye yaptığı ziyaretler ve özellikle de Bingazi’de darbeci General Hafter ile yaptığı görüşmelere yer verildi.

“HAFTER ATEŞKESE HAZIR”

“Libya’da bir hareketlenme var: General Halife Hafter, İtalyan Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Bingazi’de gerçekleştirdiği görüşme sırasında ilkbir diyaloğa açık ve kalıcı bir ateşkes için çalışmaya hazır göründü.” ifadesine yer verilen makalede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“MASADAKİ KARTLARI TÜRKLER DEĞİŞTİRDİ”

“Elbette ki hiçbir garanti yok ancak diplomatik çözümleri dinlemeye dahayatkınlık var. Bu yeni tavrın başlıca nedeni, Trablus’taki Türklerin varlığı. Bölgeyi askeri açıdan takviye ederek ve de her türlü saldırının başarısızlığa uğramayaolacağını Hafter’in açık ve net şekilde anlamasını sağlayarak, masanın üzerindeki kartları değiştirenler Türkler oldu.

Sıradaki Haberi Oku  Samsunda bir hayırsever bakkaldaki tüm borçları ödedi

Trablus, Ankara’nın sıkı kontrolü altında olunca ve Hafter’in askeri emellerideğiştirerekşekilde küçülünce, Bakan Di Maio’nun Berlin Konferansı’nda belirlenen 5+5 formatındaki diyaloğun pekiştirilmesi yönündeki mesajı, daha verimli birbulmuş oldu.”

“CENEVRE’DEKİ ÇALIŞMALAR DAHA UMUTLU BAŞLAYACAK”

Makalede, İtalyan Bakan’ın, “Diplomasi, bombalarla aynı sürelere sahip değil ancak ileri adımlar atıldı.” yorumunu yaptığı aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

“Ateşkesi ve silah bırakma şartlarını belirlemek üzere Libyalı tarafların oluşturacağı 5+5 formatlı komitenin gerçekleştirilmekten çokgöründüğü Berlin Konferansı’nınakabindeki günlere nispeten, şimdi komiteyi oluşturacak üyelerin hepsinin isimleri belirlendi. 18 Şubat’ta Cenevre’deki çalışmalar daha umutlu başlayacak.”