Sağlık

Kar topu oynayan çocukları yakan madde bulundu

10 Ocak günü Afyonkarahisarmerkezi Dumlupınar Mahallesi’nde bulunan Şemsettin Karahisari Ortaokulu ile Atatürk İlkokulu’nun ortak kullanımında olan bahçede kar topu oynayan ilkokul 1’nci ve 2’nci sınıf öğrencisi 9 çocuğun vücutlarında, kaşıntıylayanıklar oluştu. Aileleri tarafından çeşitli hastanelere götürülen öğrencilerden 7’si tedavilerinin ardından taburcu edildi. 2 çocuğun tedavisi Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi’nde sürerken, Afyonkarahisar Valiliği olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlattı.

İKİ AYRI TEST YAPILDI

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, olayın ardındansağlık müdürü, ileğitim müdürü ve ilmüdürüyle acil toplantı yaparak, incelemelerin titizlikle yapılması talimatını verdi. İl Sağlık Müdürlüğü de öğrencilerin vücutlarındaki yanıklardan patolojik örnekler alıp, yanığaolan maddenin tespiti için laboratuvar incelemesi başlattı. Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü ise olayın yaşandığı 10 Ocak günübahçesi ileiçinden KBRN cihazıyla yanığa yol açan maddenin kimyasal ya da radyolojik bir madde olup olmadığının belirlenmesi için 2 ayrı test yaptı. Yapılan testlerde kimyasal ve radyolojik maddeye rastlanmadığı açıklandı.

Sıradaki Haberi Oku  Gezin köyünde enkaz çalışmaları devam ediyor

Çocukların pantolon, ayakkabı ve çoraplarından alınan örneklerlebahçesinden alınannumuneleri geçen ay Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ne incelenmek üzere gönderildi. Ankara’daki laboratuvarda yapılan inceleme sonucu analiz sonuçlarıyla ilgili bugün yazılı açıklama yapıldı.

“CİDDİ YANIKLAR OLUŞTUĞU BİLİNMEKTEDİR”

Okul bahçesinden alınanörnekleriyle ilgili hazırlanan analiz raporlarında, “P.H. parametresi 12-13 aralığında olan ‘alkali’ özellikte madde tespit edilmiştir. Sodyum hidroksit, amonyum hidroksit, amonyak, potasyum oksit ve kalsiyum oksit gibi sulu çözeltileri ‘alkali’ özellik gösterebilir. Bu çözeltiler, cilde teması sonucu derideyanıklar oluştuğu bilinmektedir. Yanıkların şiddeti, maruz kalınan maddelerin konsantrasyonu ve temas süresine bağlı olarak değişiklik gösterir” denildi.

Pantolon numunesinin analiz raporunda, “Pantolonun herhangi birbulunmayan ve kuru olan bel bölgesininile ekstraksiyonu sonucu numunede P.H. 7, paçalarındaki nemli velekelerde P.H. 10,3 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuç doğrultusunda, pantolonun nemli velekeli paça kısmı ‘alkali’ özellikte bir maddeye veya bu maddenin sulu çözeltisine maruz kaldığı değerlendirilmiştir” ifadesi yer aldı.

Sıradaki Haberi Oku  Balat tacizcisi Halil P. 10 yılla yargılanacak

Ayakkabı numunesinin analiz raporunda, “Ayakkabınınile ekstraksiyonu sonucu numunede P.H. 10,4 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuç doğrultusunda, ayakkabının ‘alkali’ özellikte bir maddeye veya bu maddenin sulu çözeltisine maruz kaldığı değerlendirilmiştir” denildi.

Çorap numunesinin analiz raporunda, “Çorabınile ekstraksiyonu sonucu numunede P.H. 10,3 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuç doğrultusunda çorabın ‘alkali’ özellikte bir maddeye veya bu maddenin sulu çözeltisine maruz kaldığı değerlendirilmiştir” ifadesi yer aldı.

Analiz raporları, soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü kanalıyla Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildi. ‘Birdenkişinin taksirle yaralanmasınaolma’ suçu dolayısıyla savcılık makamının, okuldaki güvenik kameraları görüntüleri,idaresi yöneticileri beyanları ve okuldan alınanile çocuklardan alınan sağlık kuruluşlarısonucu verileriylesoruşturmayı kapsamlı bir şekilde sürdürdüğü belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  Mustafa Sandaldan Defne Samyeliye cevap

BİR ÇOCUĞA DOKU NAKLİ YAPILMIŞTI

Diğer yandan olayda vücutlarında yanık oluşan ve hastaneye başvuran çocukların tamamının taburcu olduğu belirtildi. Mirzah Tunç Kösem’e Eskişehir’de, Berat Sardoğan’a ise Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi servisinde doku nakli yapılmıştı.