Sağlık

Katarakt köpek görme yetisini kaybetti

Mersin’de yaşayankadını Ferda Şahin’in 12 yıl önce 3 aylıkken sahiplendiği doberman cinsi Bobo, yaklaşık 5 ay önce görme sorunu yaşamaya başladı.

Katarakt olduğu belirlenen Bobo, 1 ay önce de görme yetisini tamamen kaybetti. Bunun üzerine Şahin, kentte veterinerle yaptığı görüşmede Bobo’nun Ankara ya da İstanbul’daki bir pet kliniğinde özel olarak ameliyat edilmesi gerektiğini öğrendi.

Ferda Şahin, veterinerlerin tavsiyesi ile yaptığı araştırmada İstanbul’daki pet kliniğine ulaşarak, sorunu anlattı. Klinik yetkilileri Bobo’nun ameliyatını yapabileceklerini, bunun içinde yaklaşık 6 bin TL gerektiğini bildirdi.

”AMELİYAT ETTİRECEK GÜCÜM YOK”

Babasından kalma emekli maaşı ile geçinen Şahin, ameliyat için maddi gücünün olamdığını belirterek, “Ev kadınıyım. Bobo 12 yıldır bizimleyaşıyor. 3 aylıkken bize geldi. 4- 5 aydır görme sorunu vardı, ancak1 ayda katarak tamamen gözlerini kapattı ve kör oldu. Yemeğini yiyemiyor, yürüyemiyor, korkuyor, sonmutsuz bu durumdan. Benim çocuğum gibi, ailemin bir bireyi gibi. Maddi durumu iyi değil, emekli maaşı ile geçiniyorum. Köpeğimin tedavisini Mersin’de yapabilecekyok. Ancak İstanbul’da, Ankara’da kliniklerde özel cihazlarla yapılabiliyor. Bu tedavinin en az 6 bin TL masrafı var” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Pistten çıkan uçağın kara kutuları bulundu

AĞZI VAR DİLİ YOK, BİR ŞANSI VAR BUNU ONA VERELİM

Bobo’nun içinde bulunduğunedeni ile çok acı çektiğinieden Şahin, “Hayırseverlerden yardım bekliyorum. Çünkü uzmanlar tarafından yapılması gereken bir ameliyat kalıcı körlüğe kadar gidebiliyor. Bobo’nunbir şansı var. Bu şansı ona verelim. Ağzı var, dili yok, derdini anlatamıyor. Sağa sola çarpıyor, acı çekiyor. Elimden de bir şey gelmiyor. İmkanı olanlardan yardım istiyorum. Bobo’nun gözlerini açtıralım” diye konuştu.

BOBO’NUN SESİ OLMAK İSTİYORUZ

Hayvansever Öğretmen Yasemin Durgun da, Bobo’nun özel bir köpek olduğunu kaydederek, “Biz Bobo’nun sesi olmak istiyoruz. Katarak oldu ve göremiyor. Gözlerinin açılmasını istiyoruz. Birönce müdahale edilmesi gerekiyor. Yardım bekliyoruz. Hayvanlar, sahipleri öldüklerigelip mezarı başında bekliyorlar. Onların da duyguları var. Bir yere çarptığıcanı acıyor. Psikolojisi bozuldu. Lütfen yardım elinizi uzatın” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  TSK, Halepte Esad rejimini vurdu