1 sene önce
1 sene önce

Kılıçdaroğlu Büyük Kudüs Mitingine katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi’nin Yenikapı Meydanı’nda organize ettiği Büyük Kudüs Mitingi’ne katıldı.

Birçok kesimden insanın katıldığı programda, Kılıçdaroğlu bir konuşma gerçekleştirdi.

“SELAHADDİN EYYÜBİ BİR HRİSTİYANI BİLE RAHATSIZ ETMEDİ”

Sözlerine Selahaddin Eyyübi’yi örnek vererek başlayan Kışıçdaroğlu, Haçlıların yaptıklarının aksine Selahaddin Eyyubi’nin kim olursa olsunbir Hristiyan’ı dahi rahatsız etmediğini, Kutsal Kabir Kilisesi’nin yıkılması isteğini reddettiğini, binlerce Hristiyan’ın kentten fidye ödemeden ayrılmasınaverdiğini, Hristiyan kadınlara ve yetimlere hediyeler verdirdiğini, El Aksa Camisi’nin tepesindeki haçı indirdiğini, kiliseye çevrilen caminin gül sularıyla yıkanarak yeniden ibadete açıldığını söyledi.

Selahaddin Eyyubi’nin Allah’a ve imanına karşı görevini yerine getirdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Onun için en büyük zafer Kudüs’ün kine, istilaya, talanavermeden kurtarılmış olmasıydı. Selahaddin bunları yaparken bunları örnek aldığı kişi şüphesiz ki Hazreti Ömer’di. Hazreti Ömer de MS 638 yılında Kudüs’ü fethettiğinde tümhalkının canlarını ve mallarını güvence altına almıştı. Selahaddin Eyyubi’nin temelini attığı barış ruhu, Kudüs’e yüzlerce yıloldu. Osmanlı Devleti boyunca da Kudüs, tüm dinlerin özgürce yaşam sürdüğü bir barış kenti kimliğini sürdürdü. Biz, Müslümanlar için Kudüs, Mekke ve Medine’nin ardından 3.kentimizdir. Bizim ilk kıblemiz Mescid-i Aksa, Kudüs’te bulunmaktadır. Sevgili Peygamberimizin Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya oradan da göğe yaptığı miraç yolculuğu nedeniyle Kudüs bütün Müslümanlar için özel bir yere sahiptir.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Ankarada sahte polis suçüstü yakalandı

“KUDÜS’ÜN ORTASINA BİR BOMBA KONULMUŞTUR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 ilahi din için deolan Kudüs’ün bir barış kenti olması gerektiğini anlatarak, “Ancak ne yazık ki Kudüs, dinler arası gerilimin, din merkezli savaşların ve mücadelelerin adresi oldu. Bugün bu mücadelenin yeni bir aşamasındayız. Çağımızın Haçlı zihniyetleri ile Kudüs, Müslümanların ve Filistinlilerin ellerinden alınmak isteniyor. 1092’de Haçlıların Kudüs’ü işgal ettiklerinde yaptıkları bugün yaptıklarıyla aynıdır.” ifadelerini kullandı.

“BU YÜZYILIN HAÇLI ZİHNİYETİ”

ABD Başkanı Donald Trump’un açıkladığı sözde planın, bu yüzyılın Haçlı zihniyeti olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, konuşmasında, “Kudüs’ün ortasına bir bomba konmuşturo bombanın etkisini gidermek hepimize düşüyor. Filistin devleti Kudüs’ten, Kudüs Filistin devleti ve Müslümanlardan koparılmak isteniyor. Oysa yaklaşık bin yıl önce Haçlılara karşı MüslümanlarlaKudüs’ü koruyanlar da Yahudilerdi. Oysa Yaklaşık 900 yıl sonra Selahattin Eyyübi’nin Kudüs’ü yeniden özgürleştirdiğinde kente özgürce dönenler, Müslümanlarlayine Yahudilerdi. Farklı Hristiyan mezhepleri yüzyıllardır Kutsal Kabir Kilisesi’ndeibadet edebiliyorlarsa bu Müslümanların sayesindeydi. Tarihin bize öğrettiği budur.” ifadelerine yer verdi.

Sıradaki Haberi Oku  Avustralyayı dolu vurdu

“KALBİMİZ KUDÜS VE FİLİSTİN İÇİN ATIYOR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kudüs ve Filistin’in birbirinin karşıtıymış gibi görünen iki siyasi tarafı ortaklaştıran bir dava olduğunu anlatarak,“Hepimizin kalbi Filistin ve Kudüs için atmaktadır. Çünkü hepimiz hakkın, hukukun ve adaletinolduğu bir Türkiye, hakkın, hukukun ve adaletinolduğu bir Orta Doğu, hukukun ve adaletinolduğu bir dünya için mücadele ediyoruz. Her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Günümüzün firavunlarına karşı her birimiz birer Musayız.” dedi.

“FİLİSTİN İÇİN HAK, HUKUK, ADALET”

İslam dünyasındaki tüm parçalanmışlığına rağmen, bazı İslam ülkelerinin Trump’ın sözde barış planına destek vermiş olmasına rağmen, İslam dünyasındaki akan kana, gözyaşına rağmen, Allah’ın “hak, hukuk ve adalet”diyenlerleolduğunu belirterek, “Filistin için hak, hukuk ve adalet. Kudüs için hak, hukuk vediyoruz. Adaleti, hakkı ve hukuku Filistinli kardeşlerimizleinadına koruyacak ve savunacağız.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Bursada takdir toplayan çoban

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.