Sağlık

Kızak için yeterli kar olmayınca kar duasına çıktılar

Giresun’un Dereli ilçendeki Kümbet Yaylası’nda geçen yıl faaliyete geçen 5,5 kilometre uzunluktaki kızak parkurunda, karın az olması nedeniyle sezon açılamadı.

DUAYA ÇIKTILAR

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kızak parkurunun eko turizm işletmeciliğiniturizmci Tahsin Çoban ve beraberindekiler, kızaklarla parkurdayaptı. Kar kalınlığının az olması nedeniyle etkinliklerin gerçekleşmesinin mümkün olamayacağına karar veren işletmeciler, karne tatilinin de başlayacak olması nedeniyle hepkar yağması için dua etti.

“KIZAK İÇİN YETERLİ DEĞİL”

​Duanın ardından açıklamalarda bulunan turizmci Tahsin Çoban, geçen yıl bölgede 1 metreyi bulan kar olduğunuederek, “Bude yağdı,bizim beklediğimizin altında yağdı. Şu anda burada 10 santim civarında bir karve bu kızak için yeterli değil. Kızak için yeterli karın yağmasını bekliyoruz. Geçen yıl parkurumuzda yaklaşık 6 bin misafirimizi ağırladık. Önümüzde bir yarıyıl tatilive o zamana kadar karın yağmasını bekliyoruz. Bununla ilgili kızak alanında altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İdamın tanığı: Menderesi iki kez astılar

KAR YOKSA, HİZMET DE YOK

“Hiç durmadan 1 saat 15 dakika kayılabilen bir parkura sahibiz. Bunun için de en az 50 santimetre kar olması gerekir.” diyen Çoban, parkurla ilgili şu bilgileri aktardı:

“Kayak merkezlerinde bulunan kızak alanları en372 metre,burası dünyadave orman içinde 5,5 kilometre1 saat 15 dakika sürüyor, hiç durmandan kayılıyor. Biz burada kızak işletmecisi olarak her şeye hazırız, sadece karın yağmasını bekliyoruz. Şukar var,sadece 10 santim kar var. Bu yeterli değil, çünkü kızakların kayması için 50 santim kar olması lazım. Şuburaya birçok talep var, hattadışından dahi talepler geliyorkar olmadığı için buşu anda karşılık veremiyoruz.”