2 sene önce
2 sene önce

MHP 51 yaşında

1969 yılının 8-9 Şubat tarihlerinde Adana’da yapılan büyük kurultayla Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CMKP) olan adını Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştiren parti, amblemini “üç hilal” olarak seçti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MHP’nin Türk siyasi hayatında Türk milliyetçiliği davasının partileşme ve siyasette söz sahibi olma ihtiyacının bir neticesi şeklinde ortaya çıktığını belirtti.

MHP’nin siyasette yapıcı icraatıyla istikrar ve güven unsuru olduğunueden Yalçın, bir dava partisi olan MHP’nin, 51 yıllık süreçte, ideolojisinden ve tabanının beklentilerinden kaynaklanan siyasi çekince ve tercihlerine rağmen demokratik krizlerdeesnekliği gösterip devreye girdiği ve bunalımdan çıkılmasına ön ayak olduğunu vurguladı.

Yalçın, 1977’de CHP’nin Meclis Başkanı adayı Cahit Karakaş’ın desteklenmesi, 1991 yılında kurulan DYP-SHP koalisyonuna güvenoyu verilmesinin bunun örnekleri olduğunu anlattı.

“TÜRKEŞ’İN BAŞLATTIĞI POLİTİKA ANLAYIŞI…”

1999 seçimlerinin ardından DSP-MHP koalisyonunun kurulması sürecini de anımsatan Yalçın, şunları kaydetti: “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin devletin bütünlüğünü, milletin ihtiyaçlarını ve toplumsal beklentilerini ideolojik önceliklerine tercih edeceğini birdaha göstermiştir. Merhum Alparslan Türkeş’in başlattığı sorumlu, tutarlı, yapıcı ve pozitifanlayışı Bahçeli döneminde de sürdürülmüştür. Bahçeli yönetiminde MHP,çıkarları her türlü kişisel ve kurumsal endişe ve önceliklerin fevkinde tutmuş ‘önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben’ anlayışını partisinin siyasi düsturu haline getirmiştir.”

MHP’ninplatformunda ulaştığıve seviyeye büyük bedeller ödeyerek geldiğini belirten Yalçın, “MHP’nin politik serüveni aynı zamanda Türkiye’nin demokratikleşme vedevletin olgunlaşma süreciyle de paralellik arz etmektedir. Milli bilincin toplumun en geniş kesimlerine yayılması hususunda MHP’nin büyük katkılarda bulunduğu inkar edilemez gerçektir.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İdlibden 700 bin kişi Türkiye sınırına hareket etti

MHP’NİN KURULUŞU

Adana’da 8-9 Şubat 1969’da yapılan CKMP kurultayında partinin adı MHP oldu,başkanlığa Alparslan Türkeş getirildi. Kurultaydan sonra toplanan ilkidare kurulunda da partinin ambleminin “üç hilal” olması kararlaştırıldı. MHP’nin Gençlik Kolları (Ülkü Ocakları) için de “hilal içinde kurt” amblemi benimsendi.

12 Ekim 1969 seçimlerinde yüzde 3 oyMHP, oyunu artırmasına rağmenbakiye sistemi kalktığı, yerine nispi temsil sistemi getirildiği için sadece kurucuAlparslan Türkeş’i Adana’dançıkardı.

14 Ekim 1973 seçiminde yüzde 3,4alarak 3kazanan MHP, Süleyman Demirel’in başbakanlığında kurulan birinci Milliyetçi Cephe (MC) hükümetine 2 bakanlık alarakoldu. Bu hükümette Alparslan Türkeş Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı, Mustafa Kemal Erkovan ise Devlet Bakanı oldu.

MHP, 5 Haziran 1977 seçimlerinde yüzde 6,4alarak 16çıkardı veSüleyman Demirel’in başbakanlığında ikinci MC hükümetinde 5 bakanlık aldı. TürkeşBaşbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı oldu.

12 EYLÜL DARBESİ

12 Eylül 1980 darbesinin ardından kapatılan MHP çizgisi, 1983 yılında yeni siyasal partiler kurulmasınaverilince Mehmet Pamak tarafından kurulan Muhafazakar Parti tarafından temsil edildi. Bu parti 1985’de adını Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) olarak değiştirdi. 1987 referandumundan sonra Türkeş’in siyasi yasağı kalkınca, MHP’nin kurucu lideri, MÇP Genel Başkanı oldu.

Sıradaki Haberi Oku  Aydında takla atan araç kayalara çarparak durdu

MÇP’nin 24 Ocak 1993’teki Genel Kurulu’nda delegelerinbirliği ile partinin adı yeniden MHP oldu vebaşkanlığaAlparslan Türkeş seçildi.

Alparslan Türkeş’in 4 Nisan 1997’de vefat etmesinin ardından 6 Temmuz 1997’de yapılan olağanüstü kurultayda Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ile Devlet Bahçeli arasında yapılan seçim yarışını Devlet Bahçeli kazandı ve MHP Genel Başkanlığına getirildi.

BAHÇELİ DÖNEMİ

Bahçelibaşkanlığında MHP, 1999seçimlerin yüzde 17,98alarak Demokratik Sol Parti’nin (DSP) ardından en çok oyikinci parti oldu ve 129çıkardı. Kurulan DSP-ANAP-MHP koalisyonunda biri başbakan yardımcılığı olmak üzere 12 bakanlıkMHP, ikinci büyük koalisyon ortağı oldu.

Bu dönemde Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit ileyaşayan MHP,de koalisyonda uyumla çalıştı ancak yaşanan ekonomik kriz üzerine Dünya Bankası’ndaki görevinden ayrılarak Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olan Kemal Derviş ile uyuşamadı.

Bu süreçte Bahçeli’nin “3 Kasım’da seçim” çıkışı ile Türkiye 2002’de seçime gitti. MHP’nin, bu seçimlerdeoranı yüzde 8,3’e düştü ve parti Parlamentoya giremedi.

2007seçimlerinde yüzde 14,27alarak 71 milletvekilliği kazanan MHP, TBMM’de yenidenkurdu. MHP, 2011seçimlerinde yüzde 13alarak Mecliste 53 milletvekili, Haziran 2015seçimlerinde yüzde 16,29alarak 80ile temsil edildi.

Devlet Bahçeli 40. yıl hesabı – VİDEO

MHP’DEKİ MUHALİF HAREKETLENME

MHP’nin, yüzde 11,9alarak 42çıkardığı 1 Kasım 2015seçimlerinin ardından partide muhalif sesler yükselmeye başladı.

Bahçeli, 15 Kasım 2015’te seçim sonuçlarını değerlendirmek üzerebaşkanlarını Ankara’da topladı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada “birlik” mesajı verilmesine rağmen Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener, partide değişim istediklerini belirterekbaşkanlığaolduklarını açıkladı.

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğandan Orta Doğu Barış Planına tepki

MHP tüzüğü, olağanüstü kongrelerdebaşkan seçiminevermediği için tüzük tadilatı kongresi düzenleyerek, arkasındanbaşkan seçmek isteyen muhalifler,hareket ederek kayıtlı bin 232 delegeden imza toplamaya başladı. Bahçeli ise parti içinden yükselen “olağanüstü kurultay taleplerini” reddederek, kurultayın 2018’de yapılacağını açıkladı.

Daha sonra yaşanan birhukuki süreç çerçevesinde, “Çağrı Heyeti”nin olağanüstü kongrenin yapılacağını duyurduğu tarih olan 15 Mayıs’ta, partililer Büyük Anadolu Oteli’ne gitmek üzere toplandı ancak polisin aldığı önlemler nedeniyle otele ulaşamadı.

Kongrenin yapılacağı otelin önüne Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ aynı araçla geldi. Hazırlanan ortak basın bildirisi eski MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu tarafından okundu.

Bahçeli, muhaliflerin bu girişimini “tarla kongresi” olarak nitelerken, Akşener’in başını çektiği muhaliflerin bir kısmı daha sonra İYİ Parti’yi kurdu.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 11 Ekim 2016’dakitoplantısında yaptığı “Başkanlık sistemi” çıkışıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve 16 Nisan 2017’deki anasaya değişikliğine giden yolu açan isimlerden biri oldu. Türkiye, bu referandumda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçti.

MHP, 24 Haziran 2018’de erkene alınan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi’ne AK Parti ile kurduğu “Cumhur İttifakı” ile girdi. MHP bu seçimde yüzde 11,1oranı ile 49çıkardı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.