Sağlık

Motorlu kuryelerin tehlikeli yolculuğu

Günün her saati cadde ve sokaklarda gördüğümüz motorlu kurye vepaketi servisçileri, verilen adrese ulaşma çabasıyla adeta zamanla yarışıyor.

Çoğukendilerinin ve diğer sürücülerin canını tehlikeye atan motorlu kuryelerle,paketi taşıyanlarkaldıkları içinihlali yaptıklarını söylüyorlar. Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Mustafa Özdemir ise, yaptıkları işin tehlikelisınıfına alınması gerektiğini söyledi.

“İSTER İSTEMEZ TRAFİK AKIŞINDA MAKAS ATTIĞIMIZ OLUYOR”

İstanbul’da motorlu kuryelik yapan Cihan Yüzügüllü, sistemin yaşattığı mecburiyetten dolayıihlalleri yapıldığını söylüyor. Yüzügüllü, “Verilen paketlerde yoğunluk olduğuister istemez trafik akışında makas attığımız oluyor. Emniyet şeridine de girip çıktığımız oluyor. Ama birkadarşeridini ihlal etmiyoruz. Ya da trafiği tehlikeye atmıyoruz. Biz kendimizi kurtarabilecek şekilde hareketlerde bulunabiliyoruztrafikteki araçlar bizietmeden, sinyalini vermeden direkt sola ve sağa dönüyor. Sabah aynı ofiste çalıştığım arkadaşım kendi şeridinde giderken, bir arabaönüne kırmış. Düştü ve hastaneden yeni geldi. Tek yapılması gereken trafikteki araçların, motosikletlere biraz daha duyarlı olması” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Diyanet İşleri Başkanından çok çocuk tavsiyesi

Motorlu kuryelerin tehlikeli yolculuğu ViDEO

“YAŞADIĞIMIZ KAZALAR OLDU, MÜŞTERİYİ MEMNUN ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Hasan Ceylan da motorlu kurye çalışanı. 19 yıldır bu işi yapıyor. Bir paket içindeki telefonu, 25 dakika içinde sahibine teslim etmesi gerektiği, çalıştığı şirket tarafından kendisine bildirildi. Ceylan, Altunizade’den Mecidiyeköy’eetmeden önce mesleğinin zorluklarını anlattı. Ceylan, amaçlarının müşteri memnuniyeti olduğunu belirterek “Telefonun teslimi için 1.5  saatvardı. Şu25 dakika vakti kaldı. Onu yetiştirmeye çalışıyorum şu an. Arkadaşlarımdan çok kaza yapan oldu. Bizim de yaşadığımızkazalar oldumüşteriyi memnun etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİR AN ÖNCE TEHLİKELİ MESLEK SINIFINA ALINSIN”

Motorlu kuryelik mesleğinin tehlikelisınıfına alınması gerektiğinieden Mustafa Özdemir, şöyle devam etti:“Motosikletli kuryelik bu işten ekmek parası kazananların yaptığı bir meslek. 30 yıldır bu sektör var. Devlet nezdinde ilerlemiş bir tarafı yok. Biz bununla ilgili Çalışma Bakanlığı ile iletişim halindeyiz. Birönce tehlikelisınıfına alınsın. Gerekli şartlar düzeltilsin. Biz motosikletli kuryeler için mesleki yeterlilik belgesi çıkardık. Şubu belgenin bir hükmü yok. Tehlikelisınıfına girdiğibumecbur kılınıyor. Bir motosikletli, İstanbul şartlarında kurallara uyarsa ölür. Çünkü bugün motosikletlilere uygulanan hız sınırı 80, 100 arasında. Benim yanımdan hafriyat kamyonu 120 km hızla geçiyor. Rüzgarı beni savuruyor. Ben kendimi korumak içinşeridine kaçıyorum. İşlerine geldiğinde ‘sen araç değilsinşeridine geç’ ,  işlerine gelmediği’motorlar niyeşeridinde gidiyor?’ diyorlar. İnsanların buradaönceliği aciliyet falan değil, emniyette giderken bizimönceliğimiz kendi canımızı korumak. Sıkışık trafikte araçların arasında gitmek daha tehlikeli. Ben emniyetli gitmek için oradan gidiyorum. Trafikte en duyarlı sürücüler motosiklet sürücüleridir.”

Sıradaki Haberi Oku  Edis: Babam kalp krizi geçiriyordu

KAZA YAPAN MOTORLU KURYE ÇALIŞANI DEĞNEK YARDIMIYLA YÜRÜYOR

Motorlu kuryelik yapan Çetin Göksu, 1 Nisan günü bir başka aracınyöne girmesi nedeniyle kaza yaptı. Göksu, o günden beri koltuk değnekleriyle yürüyor ve çalışamıyor. “9 ay oldu, 6 ay daha çekeceğim” diyen Çetin Göksu, “İkinci bir ameliyat oldum. Düzelecek miyim, düzelmeyecek miyim belli değil. Karşıbeni ne aradı ne sordu. Daha ne zamana kadar bu şekilde bastonlarla gezip, çalışacağız? Pizzacılar yüzünden biz çok çekiyoruz. Ben 27 senedir motor kullanıyorum ve ilkbir kaza yaptım. O da hiçbir hatam olmadığı halde yaşandı” diye konuştu.