Sağlık

Mustafa Amca ile alzheimer hastası eşinin aşkı

Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı Sırhoca köyünde alzheimer hastası eşi Havva Turgutoğlu’na (79) gözü gibi bakan ve onu “Allah’ın emaneti” olarak gören Mustafa Turgutoğlu (84) ile ilgili yayınlanan haberlerin ardından, çiftin aşkı adeta dillere destan oldu.

Genç kuşaklara ders niteliğindeki çiftin yaşamı, televizyon haberlerinde yer bulmasının yanı sıra sosyal medyada pek çok hesapta paylaşıldı. Bazı televizyon kanalları, Sırhoca köyünde çekimler yaparak belgeseller hazırlayıp yayınlandı.

Aynı yastıkta yıllardır süren sevgi dolu evliliğin sırrını izleyicilerle paylaşan Mustafa Turgutoğlu, hasta eşine olan vefalı davranışıyla tüm Türkiye’nin sevgisini kazandı.

“BİRLİKTE ÇALIŞTIK, ÇABALADIK”

Mustafa Turgutoğlu, bir evlilik için gençlere tavsiyelerini anlattı. Küçük yaşlarda yaşadığıgünlerin, kendisi gibi evlatlık olan eşi ile hayatlarını birleştirmesiyle sona erdiğini belirten Turgutoğlu, “İki kimsesiz bir olduk. Havva’yı evlatlık alıp büyütenler bizim düğünümüzü yaptı. Düğün yaptıktan sonra askere gittim, döndüğümde de bir çift öküzümüz, bir de merkebimizle hayatımıza devam ettik. Birlikte çalıştık, çabaladık.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  20 yıl boyunca her gün fotoğrafını çeken adamın değişimi

Turgutoğlu, eşiyle yıllarca köyde çiftçilik ve hayvancılık yaptıklarını, herbirbirlerine destek olduklarını söyledi.

“SIRTIMDA TAŞ TAŞIR YİNE EŞİME BAKARIM”

Eşinin 2007’de başlayan hastalığının ardından çoğu şeyi unuttuğunu anlatan Turgutoğlu, “Ne olduysa oldu, bu hastalık nasıl hastalık bilmiyorumoldu. Unutkanlık var, bir de ayakları basmıyor. Ankara’daki doktor, ‘Beynin etrafınatoplanmış, böyle olunca beyin komut veremiyor. Bu hastalık düzelmez, böyle gider.’ dedi. Hakikaten iyi olacağını deseydiler, malımı mülkümü satar, onun iyileşmesi için harcardım. Sırtımla taş taşıreşime bakardım.” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA AMCA’DAN GENÇLERE NASİHATLER

Hastalığın Allah tarafından gelen bir şey olduğunu ve buna sabrettiğinieden Turgutoğlu, eşiyle aralarındaki bağın çokolduğunu belirtti. Mustafa Turgutoğlu,bir evlilik için şu tavsiyelerde bulundu: “Ben gençlik zamanlarımda ne yapsam eşim bana destek oldu. Birbirimizi incitecek birlaf etmedik. Her genç eşiyle güzel, tatlı dilli, güler yüzlü olup da birbirlerine kötü birsöylemeden yaşlanırlarsa ne mutlu. Birbirlerini bırakmasınlar, bazıları ‘Çocukları baksın.’ diyerek eşlerini bırakıp gidiyor. Ben çalışırken kazmanın sapından eşim de tuttu, nasıl bırakıp gidilir? Eskisi gibiaynı sevgi aramızda duruyor. Gençlerimize tavsiyem olsun, evlendiklerieşlerine güzel davransınlar. ‘Çayır ince biçilir mi, sular soğuk içilir mi, bana yardan geç diyorlar,tatlıdır geçilir mi?’ Bunu göz önüne alsınlar. Bu yardan nasıl vazgeçiyorlar? İçeriden sana bir sevgi vermiş, sana gönlünü bağlamış, sen nasıl bırakıp da gidiyorsun? Bu sevginin mezara kadar gitmesi lazım. Müslümanlık’ta bu var. Eşim bana gönül verdi, ben ona gönül verdim. Bu başka bir şeye benzemez, Allah bu sevgiyi mezara kadar götürmeyi nasip etsin.”

Sıradaki Haberi Oku  Abdullah Gülün eski başyaveri hakkında karar çıktı

Eşini çok sevdiğinieden Havva Turgutoğlu ise “Gençken sevdiğim gibi seviyorum eşimi, ilk günkü gibi seviyorum onu. Onu seviyorum, bırakmasın beni.” diye konuştu.