Sağlık

Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü başladı

Sarıkamış Harekatında şehit düşen 90 bin askerimizi anma yürüyüşü geniş katılımla başladı. 105 yıl önce yaşanan trajedik hadiseyi anma yürüyüşüne binlerce vatandaşımız katılıyor.

Türkiye’nin birçok ilinden vedışından genç, yaşlı çok sayıda vatandaş, sabahın erken saatlerinde, “Asım’ın nesli asrın yürüyüşünde” sloganıyla “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” etkinliğine katılmak üzere, Sarıkamış ilçesinin Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi’nde bir araya geldi.

Kars merkez ve Sarıkamış ilçesinden otobüslerle zirveye taşınan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla yaklaşık 2 kilometre yürüyerek toplanma alanına ulaştı.

SOĞUK HAVAYA RAĞMEN KATILIM YOĞUN

Birinci Dünya Savaşı’nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı’nın 105. yılı anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinliğe, soğuk havaya rağmen vatandaşlar yoğungösteriyor.

Sıradaki Haberi Oku  Depremzede yavru köpek sağlığına kavuşturuldu

Toplanma alanına Meclis Başkanvekili Celal Adan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra çok sayıdade geldi.

Güzergahtave polis ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı. “Fedakar” ecdadı anmak için bir araya gelen “vefakar” gençler de, ellerinde Türk bayraklarıyla geldikleri toplanma alanında, güvenlik güçleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

4 BUÇUK KİLOMETRELİK YÜRÜŞ

Ellerinde Türk bayrakları bulunan binlerce kişi, burada Kur’an-ı Kerim okuyup tekbir ve salavatlar getirerek şehitler için dua ettikten sonra soğuk hava ve kar yağışı altında Ay-Yıldızlı Tören Alanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Katılımcılar, 4,5 kilometrelik yürüyüşün ardından ulaşacakları şehitlikte, Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrası şehitler için dualar edecek. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulup şehitler için saygı atışı yapılacak programda, birtarafından Sarıkamış Harekatı’nın tarihi anlatılacak.

Sıradaki Haberi Oku  Uçak kazasında suç pilotta mı kulede mi

Bakanlar Kasapoğlu ve Pakdemirli’nin konuşma yapması beklenen anma etkinliği sonunda, Türk Kızılay tarafından katılımcılaraikramında bulunulacak. Etkinliğin sonunda hava şartları müsait olursa SOLOTÜRK, tören alanı üzerinde gösteri yapacak.