Sağlık

Selimiye Caminin geçen her yılda ziyaretçi sayısı arttı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak tanımladığı cami, her yıliçi ve dışından gelen ziyaretçi sayısını artırıyor.

Özellikle dini bayramlar ve kandillerde yoğungören cami, bunun yanı sıra günübirlik turlarla gelenlerle dolup taşıyor.

2017’de 2 milyon, 2018’de 2,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Selimiye Cami, geçen yıl 3 milyon kişiyi ağırladı.

“HUZUR BULDUK TEKRAR GELECEĞİZ”

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, yaptığı açıklamada, Selimiye’ye ibadet ve ziyaret amacıyla gelenlerde artış olduğunu söyledi.

Edirne’nin Türkiye’deki önemli turizm şehirlerinden olduğunu belirten Üzüm, “Selimiye Camisi’ne ibadet amacıyla gelenlerin yanında turizm amacıyla gelenleri de değerlendirirsek ziyaretçi sayısı yükseldi. Selimiye’miz Türkiye’nin dört bir yanından, bütün illerden, ilçelerden ziyaretçi alıyor. Camimizde ibadet eden ve gezen vatandaşlarımız ‘Çok beğendik, huzur bulduk,geleceğiz.’ diyor. Ayrıca Balkan ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısı arttı.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Kütahyada yolcu otobüsü devrildi: 19 yaralı

SELİMİYE CAMİ’NE DÜNYANIN HER YERİNDEN ZİYARETÇİ GELİYOR

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu da kente gelen turistlerin büyük çoğunluğunun Selimiye’ye uğramadan gitmediğini anlatarak, “Edirne’ye birkaçgelip Selimiye’yi görenler, arkadaşları ve dostlarıyla geldiklerindecamiyi ziyaret ediyor.” dedi.

Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan, Bosna Hersek ve diğer Balkan ülkelerinden Selimiye Camisi’ne turlar düzenlediğini anlatan Bacıoğlu, şunları kaydetti:

“Turla gelenler kentte bir gece konaklayıp diğer şehirlereediyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerSelimiye Camisi’ne dünyanın her yerinden ziyaretçi geliyor. Özellikle Uzak Doğu’dan gelenlerin, Japon, Çinli ve Koreli turistlerin kalma süreleri, Selimiye’yi inceleme süreleri biraz dahaoluyor. Onların ilgisi genellikle mimariye, kültüre ve geçmişe dayalı olduğundan camiye gösterdikleridaha uzun süreli.”

Sıradaki Haberi Oku  Bursa’da silah tacirlerine operasyon: 10 tutuklu

“ECDADIMIZ MÜKEMMEL BİR YAPI YAPMIŞ”

Ankara’danamacıyla kente gelen Ahmet Demirel, uzun süredir Selimiye Camisi’ni görmeyiettiğini belirterek, “Merak ettiğim kadar varmış, herkesin gelip görmesini tavsiye ederim. Ecdadımız mükemmel bir yapı yapmış.” diye konuştu.

“BURADA NAMAZ KILDIĞIMIZDA ÇOK HUZURLU OLUYORUZ”

İstanbul’dan gelen Ahmet Bilal Balıbey de çocukken babasıyla Selimiye Camisi’ni ziyaret ettiğini söyledi. Yıllar sonra eşiyle camiyiziyaret etme fırsatı bulduğunu dile getiren Balıbey, “İstanbul’da yaşayıp Mimar Sinan’ı bilmemek olmaz. Fatih semtinde doğdum, Şehzadebaşı, Süleymaniye camilerini gördüm. Mimar Sinan’ın buradakilalesi, ahşap işlemeleri, çinileri çok başarılı ve güzel. Ecdadın yapmış olduğu eserlere baktığımız zaman, özellikle burada namaz kıldığımızda çok huzurlu oluyoruz. Hayran hayran seyrediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Mersinde kıyıya vuran odunları toplamak için yarıştılar