Sağlık

Seri katil Atalay Filiz hakkında yeni ceza

2013 ve 2016 yıllarında 3 kişi öldürüp, 3 yıl boyunca dakimliklerle kaçak olarak yaşayan Türkiye’nin ilk seri katili hakkında mahkeme kararını verdi.

Tuzla’da tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı’yı öldürdüğü gerekçesi ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Atalay Filiz’in davası, Yargıtay’ın bozma kararından sonra yeniden görüldü.

ÖĞRETMENİN AİLESİ DE DURUŞMAYA KATILDI

İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne bugün görülen duruşmaya, tutuklu sanık Atalay Filiz ve avukatı Oğuz Mescioğlu ile Fatma Kayıkçı’nın eşi Gani Kayıkçı, oğlu Muhammed Kenan Kayıkçı ve avukatları Cengiz Tayfur katıldı.

“KİMLİK İSTEMEDİ”

Müştekilerin avukatı Cengiz Tayfur, mahkemenin ilk kararında direnerek Yargıtay’ın bozma kararına uymamasını istedi. Esas hakkındakisavunması sorulan Atalay Filiz, Fatma Kayıkçı’nın kendisinden hiçbirkimlik istemediğini belirterek, “Çay bahçesinde çalışmaya başladığım günden öldüğü güne kadar benden hiçbirkimlik istemedi.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Ekrem İmamoğlu tatil eleştirilerine yanıt verdi

TAKİP EDEREK ÖLDÜRDÜĞÜ İDDİASINI KABUL ETMEDİ

Fatma Kayıkçı’yı takip ettiği yönündeki tanık beyanının doğru olmadığını söyleyen Filiz, “Benim maktulü olaydan 3 hafta öncesinden itibaren izlemeye başladığım hususu doğru değildir. Zaten bunu yapacak olsam, gizlice yapardım. Böyle bir imkanım vardı. Benim kanaatime göre tanık doğruyu söylemiyor, benim aleyhimdeoluşturmak amacıyla beyanda bulunuyor.” diye konuştu.

“NİTELİKLİ KASTEN ÖLDÜRME” SUÇUNDAN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET ALDI

Mahkeme karar için kısa birverdikten sonra Yargıtay’ın, cinayetin tasarlayarak işlenmediği yönündeki bozma kararına uydu. Mahkeme sanığı, “nitelikli kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı.

ANKARA’DA DA İKİ KİŞİYİ ÖLDÜRMEKTEN MAHKUM OLMUŞTU

Atalay Filiz, 16 Eylül 2013 tarihinde o dönem Tümgeneral olan Hasan Hüseyin Demirarslan’ın oğlu Göktuğ Demirarslan ve onu ziyarete gelen kız arkadaşı Elena Radchikova’yı öldürdüğü gerekçesi ile yargılandığı davada 9 Mart 2017 tarihinde ikiağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  6 kız öğrencisini taciz eden öğretmen

SAHTE BELGE SUÇUNDAN DA HAKKINDA 35 YIL İSTENİYOR

Atalay Filiz ayrıca başkalarına ait kimlik bilgilerini kullanmak suçunda da yargılanıyor. İstanbul Anadolu 67. Asliye Ceza Mahkemesi’nde üç kişinin kimlik bilgilerini kullandığı gerekçesi ile açılan davada filiz hakkında, 7″Resmi belgede sahtecilik” suçundan 14 yıldan 35 yıla kadar hapis cezası isteniyor.