1 sene önce
1 sene önce

Sözcü gazetesi davasında gerekçeli karar

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay’ın da aralarında bulunduğu 9 sanığın yargılandığı davada gerekçeli karar açıklandı.

Gerekçeli kararda, davaya konukupürleri ve konulara yer verildi

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 9 sanığın yargılandığı ve hükme bağlanan davanın gerekçeli kararında, “17-25 Aralık sistemli ve organize operasyon, MİT tırlarının durdurulması veolarak da 15 Temmuzgirişimi dönemlerinde örgüte adeta can simidi olarak aynı algı faaliyetini üstlendiği, bu konuda yüzlerce algı içeren haberler kamuoyuna sistematik ve süreklilik içerecek şekilde duyurulduğu, bunların gazetecilik faaliyeti kapsamında olamayacağı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 27 Aralık 2019 tarihinde davaya ilişkin verdiği kısa kararın gerekçesini yazma işlemini tamamladı.

Mahkeme heyetince hazırlanan 165 sayfalık gerekçeli kararda, iddianame, savcılık mütalaası, tanık beyanları, sanık savunmaları, gazete kupürleri, FETÖ/PDY’nin ‘silahlı terör örgütü’ne ilişkin bilgiler, delillerin değerlendirilmesi, sanıkların hukuki durumu ile kısa karar yer aldı.

Davaya konukupürlerine ve konularına yer verilen gerekçeli kararda, gazetenin ’30 Mayıs 2015’te hukuka aykırı yöntemlerle elde edilmiş olan ve tamamen FETÖ/PDY mensuplarının planlı ve organize şekilde devlet aleyhine casusluk faaliyeti’ kapsamında MİT’e ait tırların durdurulması eyleminin görüntülerini, hakkında kısıtlılık kararı bulunmasına rağmen kamuoyuna manşetten duyurduğu öne sürüldü.

Sıradaki Haberi Oku  ABDnin barış planını çöpe atan Arap parlamentere linç

Gazetenin bu görüntüleri paylaşarak ‘FETÖ’nün oluşturmak istediği “Türkiye’yi terör örgütlerine silah yardımı yapıyor” algısına hizmetnitelikte olduğu belirtilen kararda, gazetenin bu görüntüleri kamuoyuna verirken de örgütün asıl amacına hizmetnitelikte vatana ihanet başlığını kullandığı’ ifadelerine yer verildi.

“DARBE YAZISI ÖRGÜTE YARDIM SAYILDI”

Gerekçeli kararda, FETÖ’nün medya yapılanması ile ilgili hazırlanan raporun sonuç bölümünde, medya yapılanmasının amaçlarından birinin de “Devletin, ülkenin geleceğini ilgilendirenkonulardaalgı yapmak” olduğu iddia edilerek şu değerlendirme yapıldı:

”Sözcü gazetesinde yapılan bu tür haberlerin de amacı budur. Gazete yapmış olduğu bu haberle örgütün emellerinin değişik kitlelere ulaşmasına yardım etmiş, örgütün elini güçlendirme adına örgüte yardım etmiştir. Yine 15 Temmuzgirişimdensonra Sözcü gazetesi aynı şekilde örgütün algı faaliyetlerine sahip çıkarak, algı faaliyetlerinin toplumun farklı kesimlerine yayılmasını çabalamıştır. Şöyle ki; toplumda tanınmış gazetenin yazarı olan dosyamız sanığı Necati Doğru’nungirişiminakabinde 17 Temmuz 2016 tarihinde gazetede yayınlanan ‘Naylon darbe!’ başlıklı yazısı içeriğinde, ‘Naylon darbeciler! İktidarı devirmeye kalktılar. Daha da güçlendirdiler. Yoksa bu tezgahlanmış birmiydi?Danışıklı dövüşten bir kalkışma mıydı? Sen kalk Cumhurbaşkanınayaptım diye TRT’de bildiri okut, git Genelkurmay Başkanını tutukla! Tankla TOMA’yı tokuştur. Başarısızyap. Kabak gibi tutuklan. Üstün çıplak! Elin arkadan kelepçeli. Yere yüzükoyun uzan. Merak ediyorum: Bu darbecilerin tamamı, süzme saf Fethullahçı subaylar mıdır? Kutulardan dolar çıktığı o 17 – 25 Aralık döneminden bu yana sürekli Fethullahçı avı yapıldı, çok sayıda Fethullahçı tutuklandı. Buna rağmen orduda- komuta zincirini kırıpgirişimine başvuracak bu kadar çok Fethullahçınasılkaldı… ” şeklinde ifadeler kullanarak, 15 Temmuzgirişimin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının sosyal medya üzerinden başlatmış olduğu ‘kontrollü darbe, hayali darbe,tiyatrosu’ gibi örgüt üyeleri tarafından kurgulanan örgütsel algıyı yayma hedefine hizmet etmiştir.”

Sıradaki Haberi Oku  Ülkelerin pasaport sıralaması yayınlandı

FETÖ VE PYD’YE YARDIM

Özellikle sanığın söz konusu yazısının gazetede yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra örgüt mensuplarınca sosyal medyada retweet edilerek yayılıp genişkesimine ulaştırılmaya çalışıldığı anlatılan gerekçeli kararda, örgüte ait sosyal medya hesaplarının sanığın yazısını sahiplenerek daha önceden kendilerinin yaptığı yalan paylaşımların ve algının doğru olduğu konusunda sosyal medyada ikna çabalarına girdikleri dikkate alındığında, Sözcü gazetesi ve Sözcü internetsitesi tarafından kamuoyuna sunulan birçok haber, köşe yazısının gazetenin yürüttüğü algı faaliyetlerini ortaya koyabilecek deliller kapsamında olduğuna yer verildi.Gerekçeli kararda, yapılan değerlendirme sonucunda Sözcü gazetesinin ’17-25 Aralık sürecinden başlayarak 15 Temmuz 2016 tarihinden yaşanangirişiminden sonrada da devam eden haberleri bir bütün olarak incelendiğinde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün amaç ve ideallerine hizmetvaziyette olduğu’ belirtilerek, şunlar kaydedildi:

Sıradaki Haberi Oku  Bulduğu 400 bin TL’yi sahibine teslim etti

”Özellikle örgütün meşru hükümeti devirmek için girişmiş olduğu 17-25 Aralık sistemli ve organize operasyon, MİT tırlarının durdurulması ve enolarak da 15 Temmuzgirişimi dönemlerinde örgüte adeta can simidi olarak aynı algı faaliyetini üstlendiği, bu konuda yüzlerce algı içeren haberler kamuoyuna sistematik ve süreklilik içerecek şekilde duyurulduğu, bunların gazetecilik faaliyeti kapsamında olamayacağı, örgüt tarafından toplumun başka kesimlerinde oluşturulmak istenen ve tüm topluma yaymayı amaçladığı algının Sözcü gazetesi tarafından yapıldığı, böylelikle gazetenin her ne kadar örgütle arasında organik ve hiyerarşik anlamda bağ yok ise de, kamuoyunda örgütün stratejileri doğrultusunda algı faaliyetleriyle bilerek ve isteyerek örgütün amacına hizmet ettiği, bu kapsamda Sözcü Medya kurumunun FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütüne yardım eylemini işlediği tüm dosya kapsamında toplanan delillerden anlaşılmıştır.”

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.