Sağlık

Tatardan Doğu Akdeniz açıklaması: Türklerin hakkı var

KKTC Başbakan Ersin Tatar, birtemasta bulunmak üzere geldiği İngiltere’nin başkenti Londra’da AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

KKTC’nin Kıbrıs Türk halkının geleceği, özgürlüğü, bağımsızlığı, onurlu yaşamı için kurulduğunu vurgulayan Tatar, şunları kaydetti:“Türkiye, 1974 müdahalesiyle Kıbrıs Türkü’ne çok şeyler vermiştir. Kıbrıs Türkü özgürlüğüne kavuşabilmiştir, kendi devletini kurabilmiştir. Bu şekilde minnet duygularımızıederken, şu günlerde de Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelerle, Mavi Vatan kavramının yerleşmesiyle KKTC’nin de Türkiye için ne kadar önemli noktaya geldiğini de söylemeye devam ediyorum.”

Tatar, İngiltere ziyaretiyle ilgili de özellikle bu ülkedeki Türk diasporasıyla temaslarının altını çizdi.

500 BİNİN ÜZERİNDE…

İngiltere’de, Türkiye’den ve KKTC’den 500 binin üzerinde vatandaşın yaşadığını ve bunun önemli bir lobi gücü teşkil ettiğini dile getiren Tatar, bu potansiyel güç ile ilişkileri daha da geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

“MUHAFAZAKAR PARTİ MİLLETVEKİLLERİNE KKTC’Yİ VE TÜRKİYE’Yİ ANLATACAĞIZ”

İngiltere’de, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin aralık ayında yapılan seçimlerde büyük bir başarı kazandığına dikkati çeken Tatar, “Muhafazakar Parti’nin 109yenivar. Hepsi genç. Bunlarla temasa geçeceğiz. Bunlara KKTC’yi ve Türkiye’yi anlatacağız. Bunlar İngiltere’nin önümüzdeki 10-15 yılında söz sahibi olacak.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Rusya, Hindistana sattığı S-400leri 2021de teslim edecek

“BU SAATTEN SONRA ÖZELLİKLE BREXIT’TEN SONRA GARANTÖR İNGİLTERE’DEN KATKI VE YARDIM BEKLİYORUZ”

Tatar, İngiltere ziyaretinde temas ettiği parlamenterlerden, İngiltere’nin Kıbrıs’ın 3 garantöründen biri olduğunu unutmamalarını istediğini anlatarak, onlara, “Türkiye, Kıbrıs Türkü’nün en sıkıntılı dönemlerinde yanında bulunmuştur, garantörlük görevini yapmıştır. İngiltere nerede? İngiltere şukadar pek bir şey yapamadı. Ama bu saatten sonra, özellikle Brexit’ten sonra Kıbrıs Türk halkına haklarının verilmesi için İngiltere’den birtakım katkı ve yardımlar bekliyoruz.” mesajını verdiğini aktardı.

“KIBRIS’TA ZORLA BİR EVLİLİK, YENİDEN BİRLEŞME ARTIK KONUŞULMUYOR”

Muhataplarından bu mesajınayanıtlar aldığını belirten Tatar, “Artık İngiltere de Kıbrıs’ta 50 yıldır federal temelde, o anlayışla sürdürülen bu müzakerelerden bir şey çıkmayacağını görmüştür. Kıbrıs’ta zorla bir evlilik, yeniden birleşme artık konuşulmuyor, bunu da memnuniyetle paylaşmak isterim. Bu kadar görüşme yaptım, ilkhiçbirinde bunun adı bile geçmedi. Eskiden böyle toplantılarda ‘Biraz dahaedelim ve Kıbrıs’ı birleştirelim’ diye konuşmalar olurdu. Hepsi yavaş yavaş gerçekleri görmeye başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKLER, RUMLAR KADAR HAK SAHİBİDİRLER”

Kıbrıs Türklerinin haklarının korunmasında ve birtakım menfaatlerinin sürdürülebilmesinde Türkiye ile KKTC’nin iş birliği, ruhsatlandırma faaliyeti ve çeşitli anlaşmalar yaptığını hatırlatan Tatar, bu anlaşmaların Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’deki haklarını pekiştirdiğini söyledi.Tatar, şöyle devam etti:”Neden? Çünkü Kıbrıs’ın kuzeyinde ayrı bir devlet vardır. Bu devlet Kıbrıs Türk halkının devletidir. Anayasa ve uluslararası hukuk temelinde Kıbrıs’ta iki eşitvardır. Rumlar ve Türkler… Türkler, Doğu Akdeniz’de Rumlar kadarsahibidirler. Bu bağlamda KKTC’nin ayrı bir devlet olarak Doğu Akdeniz’de ortaya çıkması ve şu anda daha da kabul görür bir noktaya gelmesi çok önemlidir.”KKTC halen tanınmamış olsa da dünya kamuoyunun federal temelde çözüm için yapılan müzakerelerin bir sonuca ulaşamayacağını görmeye başladığını anlatan Tatar, Rumların Annan Planı’nı retle başlayan uzlaşmaz tutumunun, dünyayı KKTC’nin varlığını kabule yaklaştırdığını kaydetti.Türkiye’yi Kıbrıs’ta 3 garantör ülkeden bir yapan 1960 Anlaşması’nın Türk tarihindeki en önemli anlaşmalardan biri olduğunu belirten Tatar, 1974 Barış Harekatı’nın 1960 Anlaşması’ndakitaraflı müdahale hakkına dayandığının altını çizdi.

Sıradaki Haberi Oku  Niğdede ihale operasyonu: 18 gözaltı

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI… “KIBRIS’TA YAN YANA YAŞAYAN İKİ DEVLET”

Ulusal Birlik Partisi’nin Genel Başkanı olarak partisinin talebiyle Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyduğunu da hatırlatan Tatar, “Özellikleyaşanan gelişmeler, Doğru Akdeniz’deki olaylar, Türkiye’nin bu bölgedeki iddiaları, cumhurbaşkanımızın farklı farklı söylemlerinden sonra, artık bu makamın mutlaka ve mutlaka önümüzdeki süreçte bizim düşüncemizi, görüşlerimizi paylaşan vepolitikamızabirtakım hamleler yapabilecek bir kişiye kazandırılması noktasında bir mutabakat oldu.” ifadelerini kullandı.

Tatar, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde amacının, “Kıbrıs’tayana yaşayan iki devlet” temelinde bir çözüme dünya kamuoyunu ikna etmek olacağını sözlerine ekledi.

AKINCI’NIN AÇIKLAMALARINA TEPKİ

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 6 Şubat’ta İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röportajda kullandığı ifadeleri de değerlendiren Tatar, böyle makamlarda oturan kişilerin konuşurken çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Sıradaki Haberi Oku  71 yaşındaki hastanın organları umut oldu

Akıncı’nın sözlerinin çok farklı yönlere çekilebileceğine vurgu yapan Tatar, “Özellikle KKTC’yi ve Türkiye Cumhuriyeti’ni ilgilendiren, KKTC halkı ile Türkiye Cumhuriyeti halkınınbağları, tarihten gelen gönül bağı gibi konular hassastır.” ifadelerini kullandı.

“İlhak meselesi (KKTC’nin Türkiye’ye ilhakı) hiçbirKKTC’nin de Türkiye’nin de gündeminde olmamıştır. Bizim gündemimizdeitibarıyla KKTC’yi güçlendirmek var.” diyen Tatar, 1974 müdahalesinin haklılığını birdaha hatırlattı.

Tatar, “Rusya’nın Kırım müdahalesiyle hiçbirtarafı yoktur. Örnek olarak bunun kullanılması fevkalade yanlıştır.” diye konuştu.