Sağlık

Trafik kazasında yüzüne demir saplandı

Antalya’nın Alanya ilçesinde, 1 Ocak günü saat 02.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında yüzüne bariyerin demir çubuğu saplanan 21 yaşındaki Emre Gündoğan, Alanya Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Demirin sol göz kenarından girip yüzünden çıktığı Gündoğan, ilk müdahalenin ardından Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’ne sevk edildi.

İTFAİYE VE PLASTİK CERRAH

Emre Gündoğan’ın ameliyatı için hazırlık yapan AÜ Tıp Fakültesi Rekonstrüktif Estetik ve Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlenen Özkan, saplanan demir çubuğun çok büyük olmasından dolayı itfaiye ekiplerinden yardım istedi. Ameliyathaneye giren itfaiye ekibi, Gündoğan’ın yüzüne saplanan demirin dışta kalan kısmını kesti. 3 saat süren ameliyatın ardından Gündoğan, yoğun bakım servisinde tedaviye alındı.

‘TEK BAŞIMIZA ÇIKARMA İHTİMALİMİZ YOKTU’

Prof. Dr. Özlenen Özkan, demir çubuğubaşlarına çıkarma ihtimali olmadığı için itfaiye ekibinden yardım istediklerini belirterek, “Demirbir noktadan girmiş. Hasta bu anlamda şanslısol gözenden boynuna kadar içerdeydi. Demirin dışarıda kalan bölümü, büyük bir ağırlık teşkil ediyordu. O ağırlığı hafifletmek adına itfaiye ekipleri geldi, dışta kalan demir parçasını kesti. Daha sonra ameliyata devam ettik. Tabiki demiriçıkartamıyorsunuz. Çünkü orada bulunan büyük damarların demir tarafından yırtılmış olma ihtimali çok yüksek. Demiri çıkardığınız anda ulaşamadığınız damar hasar gördüyse; hastayı o anda kaybedebilirsiniz. Bunun için bazı önlemler aldık. Aldığımız önlemlerden sonra demiri daha güvenli çıkardık.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Sultangazide art arda kazalar: 7 yaralı

UYUTULUYOR

Hastanın daha sonra hasarlı bölgelerini onardıklarını, şugözünün sıkıntılı olduğunu aktaran Prof. Dr. Özkan, “Hastamızın yoğun bakımda tedavisini sürdürüyoruz. Beyinle ilgili sıkıntıları olabilir, uyutuyoruz. Sonrasındaki takiplerde hastanın durumuyla ilgili bilgiye sahip olacağız.” diye açıklamada bulundu.

BÜYÜK DENEYİM

İtfaiye ekipleriyleameliyathaneye girerek hastaya müdahale etmenin kendileri için de çok büyük deneyim olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Çok soğukkanlı ve profesyonel çalıştılar. Ameliyathane dışında da yapılabilirdi ancak herhangi birolduğunda müdahale edemezdik. İtfaiye ekipleriyle ameliyathanede daha güvenli çalıştık.” dedi.