Sağlık

Verisign, com alan adlarına zam yapmaya hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirket olan ve .com, .net, .name gibiüstalan adlarının yetkili kayıtçısı olarak hizmet veren Verisign, 8 yıllık bir aradan sonra ilk defa .com uzantılıadlarına zam yapacak.

Comadı tescilinin fiyatı, 2012’den bu yana 7.85 dolara sabitlenmişti. Ancak bu fiyat,adı tescil şirketlerinin kayıt başına ödediği miktarı temsil ediyordu. Yani şirketler, kendi kâr paylarını da bu fiyata ekleyip, kullanıcılara bu şekilde domain satışı gerçekleştiriyordu.

Ancak Verisign, önümüzdeki 10 yıl içinde fiyatları domain başına 13.5 dolara kadar çıkartacak. (Yaklaşık 80 TL + Ek ücretler)

ICANN: ZAMMI BİZ YAPMIYORUZ

Alan adlarını denetlemekleolan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN, söz konusuartışının kendilerinden kaynaklanmadığını ve yapılacak zammın, ABD hükümeti ve Verisign arasında olan bir anlaşmadan kaynaklandığını söylüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Balıkesirde traktör devrildi sürücü hayatını kaybetti

ICANN CEO’su Göran Marby, ICANN’in fiyatları artırma yetkisinin bulunmadığını ve bu nedenle yapabilecekleri hiçbir şeyin olmadığını açıkladı.

ALAN ADI KAYIT ŞİRKETLERİ TEPKİLİ

Ortaya çıkan zam haberlerinin ardından bir açıklama yayınlayan domain kayıt şirketi Namecheap, bütün müşterilerine “.COM Fiyat Artışlarını Önlememize Yardımcı Olun” başlıklı bir e-posta gönderdi ve müşterileriartışına tepki göstermeyeetti.

Söz konusu zammın hangi tarihlerde geçerli olacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji