1 sene önce
1 sene önce

Wikipedianın bugün açılması bekleniyor

Türkiye’yi terör örgütüne yardım eden ülke gibi gösteren, dünyanın en büyük anksiklopedisi Wikipedia, 29 Nisan 2017’de engellenmişti.

Anayasa Mahkemesi, Wikipedia’nın engellenmesiniözgürlüğünün ihlali olarak saymıştı.

AYM’nin 26 Aralık’ta verdiğiözgürlüğünün ihlali kararı açıklandı. Karar, BTK’ya ulaştığında Wikipedia’nın erişim engelinin kaldırılması bekleniyor.

SÖZ KONUSU KAVRAMLAR GENİŞ YORUMLANDI

Kararda şu ifadelere yer verildi; “Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi hangi sebeplerle ‘Milli güvenlik vedüzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir. Busöz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir.”

BİLGİYE ERİŞİM HAKKI SINIRLANDIRILDI

Wikipedia’ya müdahalenin keyfiliğe yol açtığı izlenimi oluşturmasının kuralı öngörülemez hale getirdiğine yer verilen kararda, “Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmiş olması sadece içerik sağlayıcı konumunda olan birinci, başvurucunun bilgi ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişime hakkını da sınırlandırmıştır” dendi.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs Çin ekonomisini vurdu

Wikipedia’nın engellenmesiihlali sayıldı

Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi

 

 

 

 

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.