1 sene önce
1 sene önce

Yunanistan ağlıyor: Libya zirvesine bir biz davet edilmedik

Almanya, Başbakan Merkel öncülüğünde Libya krizini masaya yatırmak üzere uluslararası bir konferans düzenleyeceğini duyurdu.

Libya’da ateşkesin sağlanması amacıyla 19 Ocak’ta düzenlenecek zirvede ülkenin BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac ve silahlı güçlerin öncülüğünü yapan Halife Hafter de baş davetli olarak yer alacak.

“BİZ OLMADAN ZİRVE YAPIYORLAR”

Aralarında, Türkiye’nin de olduğu 11 ülke daha zirveyeedildi. Bölgede söz sahibi güçlerden biri olan Türkiye, baş davetli olarak barış görüşmelerinde yer alırlen Yunanistan, Berlin’eedilmedi.

Yunan basını, ülkelerinin Libya zirvesineedilmemesine büyük tepki verdi.

Ülkenin en çok okunan gazetelerinden Protothema, “Almanya, Yunanistan’ı çağırmadan Libya zirvesi yapıyor” başlığıyla haberi duyururken, siyasi arenada çıkan krizi de gün yüzüne serdi. (Kaynak: Ensonhaber)

Sıradaki Haberi Oku  Zihinsel engelli kadına tecavüzden 3 kişiye beraat kararı

“KONGO BİLE VAR, BİZ YOKUZ”

Yunan Başbakan Miçotakis’le muhalefet partisi lideri Aleksis Çipras arasında Libya krizi çıktı.

Çipras’ın partisi yaptığı açıklamada, “Kongo ve Cezayir bile Libya zirvesineedilmişken bizim adımız dahi geçmedi. Bölgede bizim de söz hakkımız var.” yorumlarına yer verildi.

TÜRKİYE’NİN VARLIĞI RAHATSIZ ETTİ

Başbakan Miçotakis’i başarısız diplomasiyle suçlayan muhalefet kanadı, Türkiye’ninedilmesine de tepki gösterdi.

“Kendi egemenlik haklarımızı da ilgilendiren bir süreceolmaktan mahrum bırakıldık. Uluslararası toplumdan Türkiye değil biz izole edildik. Bununsebebi Miçotakis.” ifadelerini kullandı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.