Spor

Alman basınının gündeminde TürkAkım var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım doğalgaz boru hattının açılışı için Türkiye’ye geldi.

Tören için Haliç Kongre Merkezi’nde buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, her biri yıllık 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşan TürkAkım’ın açılışı için ilk adımı atmış oldu.

Bir hatta Türkiye’ye, diğer hatta ise Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacak olan doğalgaz projesi, dünya ülkelerinin de gündeminde yerini aldı. Özellikle Avrupa basını, yıllık 15.75 milyar metreküp gaz kapasitesiyle tüm Avrupa’nın gaz ihtiyacını karşılayacak olan projeyi yakından takip ediyor.

PROJE AVRUPA ENERJİ PİYASASINI ETKİLEYECEK

Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden Die Welt, Erdoğan-Putin görüşmesini yakından izleyen kaynaklardan.

Sıradaki Haberi Oku  Sabiha Gökçeni pas geçen 3 pilotun ifadesi alındı

İkilinin TürkAkım’ın açılışı için bir araya gelmesininardından görüşmeyi gündemine taşıyan Alman gazete, “Ankara-Moskova enerji hattı- Avrupa için büyük bir risk” yorumunda bulundu.

Türk-Rus iş birliğine dair yaptığı yorumlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ne karşı durarak Rusya’yla yakın ilişkiler geliştirdiğine yer veren gazete, Avrupa’nın enerji sektörünü domine edecek olan proje için ne kadar endişeli olduğunu gözler önüne serdi.