Spor

Haftalarca süren kanser tedavisini 1 saniyeye indiren yöntem

Kanseri; cerrahi, kemoterapi ve radyasyon terapisi yoluyla tedavi etmek yapabileceğiniz en iyi şeydir. Ancak kanser karşısında bütün bu yöntemler bilezaman çaresiz kalabiliyor.

Söz konusu tedavi yöntemlerinin sonuçlarını görmek için haftalarca veya aylarca beklemeniz gerekebiliyor. Ayrıca radyasyon nedeniyle bazı sağlıklı hücreler bile tedavi esnasında hasar alabiliyor.

HAFTALAR SÜREN TEDAVİYİ SANİYELER İÇİNDE YAPAN YÖNTEM

Pensilvanya Üniversitesi Abramson Kanser Merkezi’ndekiinsanları, aylarca süren tedavi yöntemini saniyeler içinde uygulayabilen yeni bir yöntem geliştirdi. Geliştirilen FLASH  isimli radyoterapi yöntemiyle, hastaların haftalarca aldığı radyasyon miktarı saniyeler içinde vücuda verilebiliyor.

Normalde kanser hücrelerini radyasyon ve çeşitli ilaçlarla öldürmek oldukça kolaydır. Ancak genellikle bazı tümörler vücutta çok iyi gizlendiğinden, tedavi sırasında sağlıklı hücrelerin de hasar almasınaolur.

Sıradaki Haberi Oku  Elazığ depreminde ihmalin fotoğrafı

Bilim insanlarının geliştirdiği FLASH radyoterapi yönteminde ise kanserli hücrelere verilenaynı kalırken, sağlıklı hücrelere verilenise eniniyor.

ELEKTRONLAR YERİNE PROTONLAR KULLANILIYOR

FLASH radyoterapi yönteminin en önemli özelliği, elektronlar yerine protonları kullanmasıdır. Elektronlar vücuda derinlemesine nüfuz etmez ve bu nedenle yalnızcakanseri gibi hastalıkların tedavisinde işe yararlar.

Ancakinsanları yeni yöntemde, elektronların yerine vücudun daha derinliklerine inebilen protonları kullanıyor. Bu nedenle birçok kanser türü FLASH yöntemi ile tedavi edilebilir duruma geliyor.

FARELERDE DENENDİ

FLASH yöntemi, pankreatiktümörleri olan fareler üzerinde gerçekleştirildi. Şaşırtıcı bir şekilde yöntem, kanserin düzenli radyasyon terapisi kadar etkili bir şekilde büyümesini engelledi ve sağlıklı hücrelerin kaybını azalttı.

Ayrıca normal radyasyon tedavisinde ortaya çıkan bazıetkiler, yeni yöntemle tamamen ortadan kalktı.

Sıradaki Haberi Oku  Şeyma Yıldızın annesi: Kendi yapmadı, hastalığı yaptırdı

Araştırmacılar, geliştirdikleri yeni yöntemi insanlar üzerinde uygulayabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji