1 sene önce
1 sene önce

LPGli aracın mucidinden, yüzde 70 yakıt tasarruflu motor

Tekirdağ Oto Sanayi Sitesi’nde motor tamirciliği yapan ve 1978 yılında LPG’yi otomobilde kullanma fikrinin öncüsü olarak tanınan 69 yaşındaki Halit Avcıoğlu, o dönem kamuoyunda büyükgörmüştü. Yıllardır motor tamirciliği yapan Avcıoğlu, şimdi de yerli vebiri kare pistonlu diğeri yuvarlık pistonlu olmak üzere iki araç motoru tasarladı. Yıllarca araştırıp yeni motor tasarladığınıeden Halit Avcıoğlu, danıştığı uzmanların da tasarladığı motora şaşırdığını söyledi.

LPG’li aracın mucidinden, yüzde 70 yakıt tasarruflu motor

“100 CC’LİK MOTOR, 2 BİN 500 CC’YE ÇIKACAK”

Tasarladığı motorun bilinen motorlardan farklı olduğunu kaydeden Halit Avcıoğlu, “Bilinen tüm motorların aksine 100 CC’lik bu motoru 2 bin 500 CC gücüne çıkarıp ve bu gücü elde ederken de yüzde 70 yakıt tasarrufu sağlayacağız. Dünya üzerinde böyle bir tasarım yok. Bunu çok araştırdım. Bu işin uzmanlarına sordum şaşırdılar. Bu motorla 1 litre benzin ile 100 kilometre yol kat edilebilecek. Bu tasarımda karbüratör yok, enjektör yok. Bu motor benzini buharlaştırıp yakacak. Kesinlikle hava kirliliği yaratmayacak bir motor olacak” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Refüje çarpan otomobilin sürücüsü öldü

“BİR HAFTA SONRA MARŞA BASACAĞIM”

Tasarladığı motorun bütün parçalarını yaptırdığını söyleyen Avcıoğlu, “Şu anda bütün parçalar hazır montaj çalışmalarım sürüyor. Sanırım bir hafta sonra kontağına basacağız. Motoru test etmek için biraldım. Arabaya bu motoru monte ettikten sonra kendimiz önce bir sürüş yaparak provasını yapacağız. Bütün testlerimizi geçtikten sonra artık TÜBİTAK veya hangi kuruluş ilgilenecekse oraya başvuracağız. Ben bu işe yürekten inanıyor ve kendime güveniyorum. Şukadar sadece bir motor tasarımına 100 bin lira bütçe harcadım. Yaptığım her iki tasarım içinde patent başvurusunda bulundum ve patentlerini de aldım sayılır. Bu tasarım tamamen yeni birolacak. Dünyada olmayan bir çalışma olacak. Ayrıca bu tasarım sadece otomobillerde kullanılmayacak. Motosiklet, traktör, çim makineleri ve teknelere kadar bir çokda kullanılabilecek” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Tüm uçuşlar İstanbul Havalimanına yönlendirildi

“EKONOMİK, GÜÇLÜ, SESSİZ VE HAVAYI KİRLETMİYOR”

LPG’lifikrinden sonra hep böyle bir motor tasarlamayı daimaettiğini belirten Avcıoğlu, “Yurt dışına çalışmaya gittim. Ve oradan emekli olup Türkiye’ye döndüm. Emekli olduktan sonra zamanım bol olunca bu tasarımı hayata geçirmeye karar verdim. Ve bu icadım tamamen Türk malı olmasını, Türkiye’de böyle bir motor artık üretilsin istiyorum. Tek arzum bu. Bu motor hem ekonomik hem güçlü, yüksek performanslı sessiz ve asla hava kirliliği yaratmayacak. Şu kare pistonlu motorun özelliklerini anlatmakla bitiremem. Bu kare pistonlu tasarımda sekman ve tırnak aralığı diye bir şey yok. Kartele kompresör yapmayacak. Motor ustaları bilir kartele kompresör yapmayan bir motorun, motor yağının evsafı bozulmaz. Günümüz motorlarında 15-20 bin kilometrede motor yağı değiştiriliyor ise, bu motor tam randımanla çalıştığında belki yılda birmotor yağı değiştirme ihtiyacı duyulabilir” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Kanal İstanbula hayır diyenler sokağa indi

“TASARIM ÇANTA MOTOR OLACAK, AKÜ GİBİ DEĞİŞTİRİLECEK”

Avcıoğlu, bilinen motor arızalarının yeni tasarladığı motorda olmayacağını ve uzun ömürlü olacağını savunarak şunları kaydetti:

“Bu motorun tamiri gerekmeyecek. Aküler nasıl değişiyor ise çanta gibi yerinden alınıp yenisi konulabilecek. Bir motorun kompresörü ne kadar iyi ise o kadar güçlü olur.”

Seri üretim yapmaya kendi bütçesinin yetmeyeceğini belirten Avcıoğlu, “Benim ne bütçem ne de imkanım buna yetmez. Ancak ülkemizde varlıklı müteşebbislerimiz var. Ya da birkaç kuruluş bir araya gelir bir konsorsiyum oluşturur, üretimini yapabilirler. Ben ülkemde bir şeyietmeyi istiyorum, bu tasarımagöstersinler. Tabii ki hayata geçtiğinde biz de ekmeğimizi kazanacağız. Benim tasarladığım LPG’litasarımımdan binlerce insan ekmek yiyor şu anda” diye konuştu.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.