Spor

SpaceX, 60 internet uydusunu daha uzaya gönderdi

Spread the love

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında, geçtiğimiz aylarda, 3 farklı fırlatmada180 adet Starlink internet uydusunu uzaya göndermişti..

Şirket, heryeni Starlink uyduları fırlatarak Dünya yörüngesinde internet ağı kuracak ve buradan Dünya’ya internet erişimi sağlayacak.

60 UYDU DAHA FIRLATILDI

SpaceX, 6 Ocak’ta gerçekleştirdiği fırlatma görevinde 60 uyduyu daha yörüngeye yerleştirmişti. Şirket, 2020’nin ikinci görevini ise dün gerçekleştirdi ve 60 Starlink uydusu daha yörüngeye fırlatıldı.

Böylece SpaceX’in yörüngedekiinternet uydusu sayısı 240’a yükseldi. Yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketi ise, fırlatmanın ardından başarılı bir şekilde Dünya’yaindi.

BU YIL ABD’DE HİZMETE AÇILMASI PLANLANIYOR

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, Starlink uydu internet hizmetinin 2020 yılının ortalarında ABD’de kullanıma sunulacağını belirtti.

Sıradaki Haberi Oku  Şota, Özbekistanda üçüncü kupayı da aldı

Bu tarihe kadar 6 ya da 8daha Starlink fırlatma lansmanı gerçekleştireceklerini açıklayan Shotwell, o tarihe kadar toplamda kaçStarlink uydusunun yörüngede olacağını ise belirtmemişti.

2020’DE 22 FARKLI FIRLATMA YAPILACAK

SpaceX, 2020’nin sonuna kadar her biri 60 uydu içeren22 fırlatma görevi gerçekleştirecek. Bu fırlatmaların ikisi Ocak ayında gerçekleşirken,her ayda 2’şer fırlatma yapılması planlanıyor.

42 BİN STARLINK UYDUSU FIRLATILACAK

SpaceX, toplamda 42 bin Statlink uydusunu önümüzdeki yıllarda uzaya fırlatmayı düşünüyor. Şukadar toplamda 4 fırlatmada 240uydu gönderen şirket, kademeli olarak bu sayıyı daha da artırarak, bütün dünyaya uydudan internet bağlantısı sağlamayı planlıyor.

SpaceX şirketinden yapılan açıklamaya göre, bu projenin tamamı 10 milyar dolara mal olacak.

Eğer Starlink projesi başarılı bir şekilde hayata geçirilirse, dünyanın en ıssız noktasına bile şu ankinden 40 kat daha hızlı internet hizmeti sağlanacak.

Sıradaki Haberi Oku  Dünyanın en pahalı ekmeği

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu