2 sene önce
2 sene önce

Srebrenitsa kurbanlarının eşyaları müzede

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen ve 8 bindenBoşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımı kurbanlarının özel eşyaları, yaşanan vahşetinesillere aktaracak.

11 TEMMUZ’DAN İTİBAREN SERGİLENECEK

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa şehri ve civarında 1995 yılının temmuz ayında gerçekleştirilen soykırımda yaşamını yitirenlerin özel eşyaları, her yıl 11 Temmuz’da soykırım kurbanlarının defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı bünyesinde kurulan müzede sergilenecek.

GELECEK NESİLLER UNUTMASIN DİYE

Bulunan toplu mezarlardan çıkarılanların yanı sıra kurban yakınlarının müzeye bağışlayacağı özel eşyalarla oluşturulacak sergi ile soykırım gerçeğinin unutulmaması venesiller için ders niteliği taşıması amaçlanıyor.

Bugüne kadar müzeye bağışlanan eşyalar arasında soykırım kurbanlarının yırtık kıyafetleri, kol saatleri, kimlikleri ve sigara tabakaları bulunuyor.

Sıradaki Haberi Oku  Irmak Atuk annesiyle umreye gitti

Potoçari Anıt Mezarlığı Küratörü Azir Osmanovic, çeyrek asır önce yaşanan vahşetin unutulmaması ve bir daha asla tekrarlanmaması amacıyla yaklaşık üç ay önce böyle bir proje başlattıklarını aktardı.

SOYKIRIMDAN KAÇMAYA ÇALIŞANLARIN EŞYALARI

Müzede sergilenecek kişisel eşyaların, soykırımdan kurtulanların ve kurban yakınlarının yardımıyla toplandığını belirten Osmanovic, “Ayrıca o dönemde soykırımdan kaçmaya çalışanların geçtiği yerleri de inceleyerek onlara ait olduğunu düşündüğümüz eşyaları topluyoruz. Mesela Udrc Dağı’nda haftalarca yaşam mücadelesi vermiş insanların kullandıkları tencere, kazan ve kaplara ulaştık. Kendi imkanlarıyla yaptıkları kulübelere rastladık.” diye konuştu.

HER BİRİNİN AYRI HİKAYESİ VAR

Bugüne kadar 350’ye yakın eşya topladıklarını söyleyen Osmanovic, her bir eşyanın ayrı bir hikayeyi anlattığını vurguladı.

Sıradaki Haberi Oku  El-Kaideye drone gönderen şüphelilerin savunması

Osmanovic, eşyaları sergilemeyi düşündükleri eski akü fabrikasındaki bölümün çatısının kötü durumda olduğunu belirterek, bu meselenin çözümü için ilgili makamlardan destek beklediklerinietti.

CESEDİNİ BULAMADIĞI OĞLUNUN EŞYALARINI BAĞIŞLADI

Soykırımda oğlu Nihad’ı kaybeden Hajra Catic, son10 Temmuz 1995’te gördüğü ve cesedine hala ulaşılamayan evladına ait kişisel eşyaları müzeye bağışlayanlardan yalnızca biri.

Savaş yıllarında gazetecilik yapan 26 yaşındaki Nihad’ın yaralandığını ve asla Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşamadığını bildiğini söyleyen Hajra Catic, oğluna ait enbir kemik parçasına ulaşmanın ümidiyle yaşadığını kaydetti.

Catic, soykırımın vahşetininesillere aktaracak bu veprojeleri desteklediğiniederek, “Soykırımın unutulmamasını istiyorsak bu konuda yazılar yazmalı, konuşmalı ve elimizdeki kanıtları buraya teslim etmeliyiz.” dedi.

BİR BABANIN SON MEKTUBU, KOL SAATİ VE GÖZLÜKLERİ

Soykırımda babası Reşid’i kaybeden Amra Begic Fazlic ise 2008 yılında toprağa verilen babasının eşyalarını nasıl koruyup saklayacaklarını bilemediklerini belirterek, “Bizkara düşünüp soruna çözüm ararken, Potoçari Anıt Mezarlığı’nın başlattığı proje ilaç gibi geldi.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Kurumdan hasarlı binalar için açıklama

Ellerinde en önemli eşyaları, başkalarının da bu vahşeti görebilmesi için müzeye bağışladıklarını söyleyen Fazlic, “Babamın Kızılhaç aracılığıyla bize gönderdiğimektubunu, kol saatini ve gözlüklerini bağışladım. Saati aldığımda arkasında yazan notu okuyarak anneme bunun babamın saati olmadığını söylemiştim. Annemden babamın kolundaki bu saatin savaşta öldürülen dedeme ait olduğunu ve babamın saati bozulunca annemin ona kendi babasının saatiniettiğini öğrendim.” ifadelerini kullandı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.