1 sene önce
1 sene önce

Adalet Bakanından infaz kanunu açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yakında Meclis’e sunulacak infaz kanunuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Gül, ceza infaz düzenlemesi hakkında, “Kişininyanlış yaparsa, toplumaverirsecezaevine gireceği bir düzenleme olması lazım. Bu anlamda söz konusu paket bir af değil. Hafta sonu evde infaz, hafta sonu geceleyin infaz gibi hamilelere, yaşlılara, hastalara yönelik infazın insani yönünün değeceği birtakım düşünceler söz konusu” dedi.

“İNFAZDA BİR ADALET OLMASI GEREKİYOR”

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ceza adaleti anlamında özellikle belli suçlarda 2 yılın altında, 18 ayın altında, infaz sisteminden kaynaklı olarak hiç cezaevine girilmediği görülüyor. Bu çalışma öncelikle bir af değil. Çünkü bir suçun mağduru var. Kamu mağdur, taraflar mağdur. Bunlar çıkacaksa da başının üzerinde bir kılıç gibi sallanan, bir hata yaptığında, kamuyaverdiğinde ya da böyle bir tavır içine girdiğinde gerekirse infazında kalan sürenin tamamlanacağı bir düzenleme. Yani ‘Artık ben çıktım, ne yaparsam yapayım, her şey bitti’ anlamında değil.

Sıradaki Haberi Oku  SpaceX, 60 internet uydusunu daha yörüngeye gönderdi

“SULH KOMİSYONU KURULACAK”

Gül, arabuluculuk, uzlaşma gibi alternatif çözüm yollarıyla dosyalar makul bir sayıya geldiğinde vatandaşın da avukatın da meramını daha iyi anlatabileceğini, bu durumun yargıya güveni de artıracağını söyledi. Tüketici uyuşmazlıklarını da arabuluculuğun kapsamınaetmeyi düşündüklerini dile getiren Gül, “Bir diğerda idaridediğimiz müessese. Bu damahkemelere gitmeden önce vatandaşın devletle olan ihtilafında masaya oturması. Devlet adına uzlaşma anlamında birkomisyonu kurulacak. Bu yeni bir proje. İnfaz ve yargı paketlerinden birinde olacak. Vatandaşın devletle, devletin vatandaşla mahkemelik olmaması için dava açılmadan önce aynen işçi-işveren gibi bir masa etrafında oturmalarınasağlayacak düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Bunun da ilk paketlerde yer almasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.