Teknoloji

Çinde Sosyal Kredi Sistemi dönemi başlıyor

Çin, yüz tanıma, sosyal medya kullanımı vezeka teknolojileriyle vatandaşlarını puanlamasını sağlayan Sosyal Kredi Sistemi’nin bu yıl içinde tüm ülkeyi kapsaması bekleniyor.

Proje ile Çin yönetimi, vatandaşların davranışlarını “sosyal güven” başlığı altında sıralayacak büyük bir puanlama sistemi kuruyor. Sistem ilevatandaşlar sahip oldukları puanlara göre çeşitli şart ve koşullarda ödül veya ceza alacak.

Sistemin daha işlevsel kullanılabilmesi için Çin hükümeti 176 milyon olan kamera sayısını bu yıl iki katına çıkarmayı düşünüyor.

SİSTEM ÜLKENİN BELİRLİ YERLERİNDE HAYATA GEÇMİŞTİ

Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin bildirdiğine göre, ülkenin farklı bölgelerinde kısmen uygulanmaya başlanan projede, geçen yılın mayıs ayına kadar çeşitli kategorilerdelisteye giren 11 milyon 140 bin kişiye uçağa binmekten, 4 milyon 250 bin kişiye ise yüksek hızlı trene binmekten men cezası verildi.

HAYATIN HER ALANINDA GEÇERLİ OLACAK

Sistemlevatandaşların puanlarını belirlemede, harcama alışkanları, sosyal medya kullanımı, arkadaş çevresi gibi sonkapsamlı unsurlarınolduğu bir algoritma sarmalı etkili olacak. Kırmızı ışıkta geçmek, sigara içilmeyen bölgelerde yapılan yasak ihlalleri ve borcunu zamanında ödememek gibi davranışlar cezalandırılırken, ödemelerini zamanında yapma ve toplumsalprojelerinde gönüllü yer alma gibi davranış biçimleri mükafatlandırılacak.

Sıradaki Haberi Oku  Kayıp Gülistanın yeni görüntüleri ortaya çıktı

ORDU DA SOSYAL KREDİ SİSTEMİ’NE GEÇMEYİ DÜŞÜNÜYOR

Yahoo News’te yerbir habere göre ise uygulama sadece sivil vatandaşların puanlanması ile kalmayacak, Çin’deki devlet kurumları içindeki otoriteyi sağlamak için de kullanılacak. Habere göre Çin’in askeri gücü olan Çin Halk Kurtuluş Ordusu da Sosyal Kredi Sistemi’ne geçmeyi düşünüyor. Haberde yeriddiaya göre, bir kişi orduyu terk etmek istediğinde sosyal kredi puanı düşürülecek velisteye alınabilecek.

SİSTEM İŞE ALIMLARDA TAVSİYE MEKTUPLARININ YERİNİ ALACAK

South China Morning Post’ta yerhabere göre ise, Çin’de bir şirket tarafından geliştirilen uygulama ile Sosyal Kredi Sistemi’ne bağlı olarak Çin’de bulunan 18-45 yaş arasındaki kişilerin puanlanmasına bağlı olarak özellikle kariyer fırsatlarına daha rahat erişmesi planlanıyor. Haberde detayları anlatılan uygulamaya göre, uygulama işe alımlarda veyadışı üniversite başvurularında istenen tavsiye mektuplarının yerini almayı hedefliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Elektrikli battaniyeye kaçırdığı idrar hayatına mal oldu

PUANLAMA HALİHAZIRDA HAYATIMIZIN BİR PARÇASI

Dijital dönemleözellikle hizmet sektöründe görülen puanlama sistemi her geçen gün hayatımızın önemli bir parçası haline geliyor. Artık pek çok kişi bindiği taksiden restoranta, eve çağıracağı ustadan e-ticarete kadar pek çok işlemi kişilerin puanına dikkat ederek yapıyor. Puanlamanın öneminieden bir çok firma da verdiklerini hizmetin ardından kullanıcılardan yüksek puan talebinde bulunuyor. Kimi uygulamarda puanın düşük olan kullanıcıları iş almakta zorlanırken,uygulamalarda belirli puanın altındakiler uygulama tarafından sistem dışına itilebiliyor. Şu anda özel sektör alanlarında çok sık bir şekilde kullanılan ve neredeyse kalitenin birincil ölçütü olarak görülen puanlama sistemi ilkÇin’deki sosyal kredi sistemi ile en yaygın ve sistemli şeklini alacak. Kişilerinhemen bütün alanlardaki puanlarını toplayan sistem ile birlikte, bir alanda alanan düşük bir puan kişinin hayatını tamamen etkileyebilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüsten ölenlerin sayısı 723e yükseldi

SİSTEM POPÜLER DİZİ BLACK MİRROR’DAKİ BİR BÖLÜME BENZETİLDİ

Sistem pek çok kişi tarafından DistopyanBlack Mirror’un “Nosedive” bölümüne de benzetiliyor. Bir sosyal medya uygulamasının daha geliştirilmiş halinialan dizide kişiler çevresindekilerinveyadavranışlarına göre puanlıyor. Dizi de karakterler birbirinden yüksek puan almak için adeta yarışırken puanı düşün olanlar ise işten kovulma tehdidi gibi pek çok olumsuzlukla mücadele ederken, dizinin baş kahramanı Lacie puanı düşük olduğu için arkadaşının düğünü gibi pek çok sosyal aktiviteye dahi katılamıyor.