1 sene önce
1 sene önce

Çinden mal gelmeyince Eminönü esnafının stokları tükendi

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını bütün dünyasa insanların sağlığını etkilediği kadar ticareti de vurdu.

Bu durumdan Eminönü esnafını da etkiledi. Tahtakale’de bulunan Çin mallarının satıldığı dükkanların esnafı hergelen müşterilerin bile gelmediğini söylüyor.

Elektronik eşya ve cep telefonu aksesuarı satanlar ise mal gelmediğini ve stokları kullandıklarını belirtiyor.

“ÇİN PAZARI DİYE İŞLERDE BİR DÜŞÜŞ VAR”

Hediyelik eşya toptancısı Ergin Baykuş, “Satışlardaolarak düşüş var. Araplar haricinde alışveriş yapan yok. İthalatta etkisi olacaktırTürkiye’de herhangi bir etkisi olacağını sanmıyorum. İthalat sürecindeolacaktır. Sonuçta Çin’de 2 aylık gibi bir süretatil bugün mal yapmış olsanız Türkiye’ye gelmesi 4-5 ay aşağı yukarı” dedi.

Hediyelik eşya dükkanı sahibi Murat Başar da “Satışlarımız şubir var, bir yok. Sanki burası Çin pazarı diye işlerde bir düşüş gözüküyor. Sürekli gelen müşteriler bile gelmiyor. Esnaflar kendi aramızda etkilediğini düşünüyoruz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Atakan Kelleci ile Kimsesiz İzler üzerine konuştuk

“ÇİN’DEN GELMEZSE HAYAT DURUR”

Elektronik eşya dükkanı sahibi Erdoğan Özdemir “Şu anda net vebir şey yok. Çin gibi büyük bir yüzölçümü olan memleketin değişik yerlerinden gelen ürünlerinde virüse olan mesafelerini de dikkate almak gerekiyor. Müşteriler hersormuşlardır ‘Çin malı mı?’ diye. Çin malı olmazsa ticaretin devam edeceğini sanmıyorum. Çünkü Alman malı gelse 2-3fiyatlar oluşur. Bu da Türk halkını aşar ve büyük bir ürün krizi yaşanır. Eski stokları kullanıyoruz o yüzdenbir şey söyleyemiyorumÇin’den gelmezsedurur” diye konuştu.

“İNSANLAR TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR”

Telefon aksesuarları dükkanı olan Ahmet Deniz ise “Korona virüsü muhakkak etkileyecek. Çünkü insanlar biraz temkinli yaklaşıyor. Satışlarda sıkıntı yokşuyurtdışında mal da sıkıntılı, gelmiyor” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Devlet Bahçeli 6 ay sonra grup toplantısında

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.