Teknoloji

Dinozorların sonu hakkındaki tartışmalarda son tespit

Phys.org sitesinde yerhabere göre, dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında gösterilen ABD’deki Yale Üniversitesi’nden paleo-iklim uzmanları, bir zamanlar dünyada yaşayan dinozorların kısa sürede yok olmasına yol açan asıl nedenin volkanik aktiviteler değil, 66 milyon yıl önce Dünya ile çarpışan dev göktaşı olduğu sonucuna vardı.

VOLKANİK AKTİVİTELERİN ZAMANI BELİRLENDİ

Çoğuinsanı dinozorlar daolmak üzere türlerin kitlesel olarak yok olmasının nedeninin, 66 milyon yıl önce Dünya’ya düşen büyük bir asteroid olduğuna inanıyor. Ancak diğer bir varsayıma göre türlerin yok olması, şuHindistan topraklarında bulunan Deccan Traps bölgesinde çok sayıda volkanın patlamasından kaynaklandı.

Araştırmacılar, bu tür patlamalarda ortaya çıkan devasa volkanik gaz emisyonlarınınzamanını belirlemeye çalıştı ve bu amaçla küresel sıcaklık değişimi ile deniz fosillerinden elde edilen karbon izotoplarının analiz verilerini, iklim etkisi modelleri ile karşılaştırdı.

Sıradaki Haberi Oku  Polis olduğunu söyleyerek genç kadını kaçırdı, darbetti

Çalışma, karbondioksitin büyük bir kısmının göktaşı çarpmasından çok önce atmosfere atıldığını ortaya koydu.

“KİTLESEL YOK OLUŞUN NEDENİ GÖKTAŞI”

O dönemdeki yoğun volkanik aktivitelerin hava ısısının kademeli olarak küresel çapta 2artmasınaolduğunu belirleyen uzmanlar, ancak bunun kitlesel ölümlere yol açmadığını, bazı türlerin Kuzey ve Güney kutbuna doğru göç ettiklerini, ancak göktaşı kazasından çok önce yaşadıkları yerleredöndüklerinietti.

Bu nedenle dinozorların ölümününnedeninin göktaşı çarpması olduğunu belirten bilimciler,de yanılıyor olabileceklerini ve önemli kanıtlar olursa tezlerini gözden geçirebileceklerini vurguladı.

10 KİLOMETRE ÇAPINDA VE 90 BİN KM/SAAT HIZINDA

Daha önce arkeologlar, Meksika’daki Yucatan Yarımadası’nda bulunan en eski göktaşı krateri olan Chicxulub’dan aldıkları toprak örneklerini analiz ederek, Dünya nüfusunun yüzde 75’inin fazlasının yok olmasınaolan göktaşının düşmesinden sonraki ilk zamanla ilgili modelleme çalışması yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  Elazığda okullar 24 Şubatta açılacak

Uzmanlara göre 10 kilometre çapındaki dev göktaşı, saniyede 25 kilometre hızla Dünya atmosferine girerek, dünyadaki tüm nükleer silahlarının gücüyle dahi karşılaştırılamayacak devasa bir patlamayaoldu.