Teknoloji

Diyanet İşleri Başkanından deprem ve kıyamet hutbesi

Spread the love

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Bursa’da cuma namazı kıldırdı ve “Afetlere Karşı Bilinçli Olalım” konulu hutbe irat etti.

Erbaş, Ulu Cami’de cemaate okuduğu hutbede, ülkenin geçen hafta büyük bir depremle sarsıldığını, hüzün ve kederin yürekleri dağladığını söyledi.

Yaralılar ve evini, barkını yitirenler için seferber olunduğunu aktaran Erbaş, afet gerçeğiyle birdaha yüzleşildiğini belirtti.

Erbaş, depremde vefat edenlere rahmet, yakınlarına sabır dileyerek, “Rabb’im yaralılarımıza şifalar ihsan eylesin. Depremdengörenlere en kısa zamanda toparlanmayı, yaralarını sarmayı, hayata tutunmayı nasip eylesin. Milletimizi bu tür afetlerden muhafaza buyursun.” dedi.

“İNSANOĞLU DEPREME ENGEL OLAMAZ”

Kainatın düzeni ve işleyişinin “sünnetullah” denilen ilahi kanunlara göre cereyan ettiğinieden Erbaş, şunlarıetti: “Cenabıhak bu kanunlarıkudretiyle ve ilmiyle belirlemiştir. Toprağın, rüzgarın, suyun ya da ateşin kendine has bir yapısı ve dengesi vardır. İnsanoğlu bu yapıyı bilerek ve bu dengeyi koruyarak yaşamak durumundadır. Deprem de ilahi kurallarabiçimde meydana gelir. İnsanoğlu depremeolamaz, depremin zamanına ve şiddetine müdahale edemezdepremdegörmemek için çeşitli önlemler alabilir. Zira deprem, sel, yangın gibi doğal afetler karşısında can ve mal kaybının enindirilmesi, ancaktedbirleri almakla mümkündür. Yüce Rabb’imiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır, (Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız. Sabredenleri müjdele.)”

Sıradaki Haberi Oku  Elazığda bir kişiyi iş yerinde vuran şüpheli tutuklandı

“TEDBİRİMİZİ ALMAK ZORUNDAYIZ”

Erbaş, müminindünyasında farklı sıkıntılarla karşılaşacağını bilerek yaşadığını anlatarak, “Sınırlı ve aciz bir varlık olduğunun, kul olarak Rabb’ine muhtaçlığının farkındadır. Sıkıntılar karşısında elinden geldiği ve gücü yettiği kadar mücadele eder. Aklını, bilgisini, tecrübesini kullanarak tedbirini alır, sonrasında ise imanı gereği, teslimiyet ve tevekkül ileeder. Yüce Rabb’imiz Kur’an-ı Kerim’de bunu şöylebuyuruyor; ‘Üzerine düşeni yaptıktan sonra Allah’a tevekkül et.’ Demek ki müminler olarak hem dünya hem de ahiret için tedbirimizi almak zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

DEPREM KIYAMETİN BİR ALIŞTIRMASI

Ali Erbaş, depremin dünya ve ahiret için bir uyarıda bulunduğunu dile getirerek, insanlara, “Evlerinizi, binalarınızı sağlam yapın, hergelebilirim.” dediğinietti.

Depremin kıyametin bir örneği, alıştırması olduğunu söyleyen Erbaş, “Ölüm gibi negeleceği belli değil. Onun için ey insanlar, hazır olun. Ölüme hazır olun. Tedbirinizi alın, ibadetlerinizi ihmal etmeyin. Her anvesilesiyle ya da başka türlü sebeplerle ölüm bizi bulabilir. Onun için hem dünyalık hem ahiretlik tedbirlerinizi alın.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Çanakkalede 92si çocuk, 193 kaçak göçmen yakalandı

“ALLAH GEVŞEKLİKTEN HOŞLANMAZ”

Erbaş, takdirin Allah’a ait olduğunu, müminlerealma ve tevekkül etmenin düştüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti: “Resulü Ekrem Efendimiz, musibetler karşısında tavrımızın nasıl olması gerektiğini şöyle anlatır, ‘Allah ihmalkarlık ve gevşeklikten hoşlanmaz. Senin akıllı davranman gerekir. Fakat artık yapabileceğin bir şey kalmadığı zaman, Allah bana yeter. O, ne güzel vekildir’ de. Öyleyse acı tecrübelerden ders alalım. Güvenli biriçin afetlere karşı hazırlıklı olalım. Tabiatın dengelerine ve yaşadığımız bölgenin gerçeklerine uygun, doğru ve sağlam adımlar atalım. Ailemizi afet ve acil durumlar hakkında bilgilendirelim.”

“Hamdolsun ki dün olduğu gibi bugün de inancı, mezhebi, etnik kökeni ve düşüncesi ne olursa olsun milletçe el birliğiyle yaralarımızı sarıyoruz. Devletimizin desteği ve milletimizin dayanışması her türlü takdirin üzerindedir elhamdülillah” sözlerine yer veren Erbaş, “Devletimizin desteği ve milletimizin dayanışması her türlü takdirin üzerindedir elhamdülillah. Sevgili Peygamberimizin müjdesi ise bu aziz, fedakar ve cömert milletimizi beklemektedir; Efendimiz buyuruyor ki, bir kul, kardeşinin yardımında olduğu sürece, Allah da o kulun yardımcısıdır.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Yapay zeka, kanser teşhisinde doktordan başarılı çıktı

Erbaş, hutbenin ardından cuma namazını kıldırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu