Teknoloji

Elazığ depreminin yaraları sarılıyor

Merkezi Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin izlerinin silinmesi için Mustafa Paşa ve Sürsürü mahalleleri ile Sivrice ve köylerde, yıkılan binalarınkaldırma, ağır hasarlı yapıların da yıkım çalışmaları aralıksız sürüyor.

DEPREMZEDELER HEYECANLI BEKLEYİŞTE

Depremzede Sedat Gezerer: “Birönce konteynerlere geçmek istiyoruz. Konteynerlere geçerseksuyu, banyosu, her şeyi olacak ” Depremzede Filiz Güler: “Eve gitmektense can güvenliğimiz için konteynerlere gitmek bizim için daha güvenli” Elazığ’da depremin ardından yaraların hızla sarılması için hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın incelemelerde bulunarak yaraların en kısa sürede sarılması talimatını verdiğibölgesinde çalışmalar devam ediyor.

YIKIM ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Bu kapsamda ilgili bakanlıklar,kurum ve kuruluşları, Türk Kızılay, AFAD ve UMKE ile diğer yardım kuruluşlarının çalışma yürüttüğü kentte, depremin izlerinin silinmesi için Mustafa Paşa ve Sürsürü mahalleleri ile Sivrice ve köylerde, yıkılan binalarınkaldırma, ağır hasarlı yapıların da yıkım çalışmaları aralıksız sürüyor.İlk etapta 5 bin ailenin geçici barınmasının sağlanacağı konteyner kentlerin kurulması için;merkezindeki Aşağı Demirtaş, Kırklar, Doğukent ve Hankendi’nin yanı sıra Sivrice ilçesi Gölbaşı mevkisinde oluşturulan alanlarda ekipler yoğun bir çalışma yürütüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Kamera Sistemleri

MEVSİM DOLAYISIYLA ŞARTLAR DAHA DA ZORLAŞIYOR

Aşağı Demirtaş ve Hankendi’deki alanlarda kurulacak konteynerlerin alt yapı çalışmaları sürerken Kırklar ve Doğukent’te konteynerlerin yerleştirilmesine başlandı.Kültür Park’ta kurulan çadır kentte kalan, 3 öğün sıcak yemek, ısınma ve diğer ihtiyaçları karşılanan depremzedeler, zorlu kış koşulları nedeniyle geçici barınma ihtiyacını karşılayacak; bir oda, mutfak, banyo ve tuvaletten oluşan konteynerlere geçmek için çalışmaların tamamlanmasını bekliyor.

”KONTEYNERLERE GEÇERSEK TEMİZ SUYU BANYOSU HER ŞEYİ OLACAK”

Depremzedelerden Sedat Gezerer, yaptığı açıklamada, depremden önce Karşıyaka Mahallesi’nde oturduklarını, ağır hasar gören evlerine giremediklerini söyledi.

”ÇADIRDA YAŞAMAK ÇOK ZOR”

Gezerer, soğuk hava nedeniyle özellikle çocukların çok zorluk çektiğini dile getirerek, “Çadırda yaşamak zor. Özellikle geceleri çok soğuk oluyor. Yağmur var,ihtiyacıoluyor, banyomuz yok. Konteyneryapılıyor. Birönce konteynerlere geçmek istiyoruz. Konteynerlere geçerseksuyu, banyosu, her şeyi olacak.” dedi.Mehmet Gezerer ise depremin ardından evlerine giremediklerini, ailesiyle çadırda yaşadıklarını bildirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Minik çocuğun kolundaki yaranın sebebi bilinmiyor

En çok da soğuk havadan dolayı zorlandıklarını aktaran Gezerer, “Konteynerlere geçsek daha iyi olur. Sıcak suyu ve lavabosu olur. Ailemiz ile rahat ederiz. Konteynerlerin birönce tamamlanmasını istiyoruz. Allah razı olsun devletten, yemeğimizi, her şeyimizi karşılıyorlar. Ama konteynerlere birönce geçmek istiyoruz çünkü hava çok soğuk.” diye konuştu.

”KONTEYNERLERE GİTMEK BİZİM İÇİN DAHA GÜVENLİ”

Filiz Güler,nedeniyle çok korktuklarını, evlerde yaşamaktan çekindikleri için ilk günden itibaren çadırda kaldıklarını belirtti.

“Bizlere çadır verdiler, Allah devletimizden razı olsun. Çocuklarım çok sıkıntı yaşıyor. Konteynerlere gitmek istiyoruz. Eve gitmektense can güvenliğimiz için konteynerlere gitmek bizim için daha güvenli. Orada çocuklarımızla daha rahat ederiz.” diyen Güler, devlet sayesinde her şeyin daha iyi olacağına inandıklarını aktardı.

Sıradaki Haberi Oku  Cansız mankenin montunu çaldı

Elazığ depreminin yaraları sarılıyor