1 sene önce
1 sene önce

Fransada emeklilik reformunda 64 yaştan vazgeçildi

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, emeklilik reformuna ilişkin sendikaların temsilcilerine gönderdiği mektupta, emeklilik sisteminebir düzen getirileceğini, çeşitli sektörlere tanınan ayrıcalıkların ve 42 emeklilik türünün kaldırılacağınıvurguladı.

64 YAŞ ŞARTINDAN GEÇİCİ OLARAK VAZGEÇİLDİ

Reformda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğinieden Philippe, bunun yerine yapılacak uygulamanın, reformun finansmanına ilişkin düzenlenecek konferansta görüşüleceğini belirtti.

Philippe, bu konferansta alınan kararların nisan ayında açıklanacağını aktardı. Edouard Philippe, sendikaların temsilcileriyle nisandan önce bir uzlaşıya varılması halinde anlaşma sağlanan maddelerin reforma ekleneceğini belirtti.

Demokratik Çalışma Konfederasyonundan (CFDT) yapılan açıklamada, Philippe’in bu açıklamasından memnuniyet duyulduğu, reformla ilgili yapılması gereken diğer değişiklikler için mücadeleye devam edileceği bildirildi.

Sıradaki Haberi Oku  Karnelerini alan kardeşler, eve dönmedi

Genel İş Konfederasyonu (CGT) da bu açıklamayı yeterli bulmayarak reformunçekilmesi gerektiğini vurguladı. Sendikalardan 16 Ocak’ta reforma karşı ülke genelinde yeniden gösteri çağrısı yapıldı.

HÜKÜMETİN TASARISINDA NE VARDI

Philippe, daha önce yaptığı açıklamada, emekli maaşının en az bin avro olacağını belirterek “Emeklilik yaşı 62 olarak kalacak ancak işçiler tam maaş almak için 64 yaşına kadar çalışacak. 1975’ten önce doğanlar yeni sistemden etkilenmeyecek.” ifadesini kullanmıştı.

Emeklilik reformu 24 Ocak’ta Bakanlar Kurulu ve 17 Şubat’ta Ulusal Meclise sunulacak.

EMEKLİLİK REFORMUNA KARŞI PROTESTOLAR

Reforma karşı bugün Paris başta olmak üzere ülke genelinde eylemler yapıldı. Paris’teki gösteride polis ile göstericiler arasında arbede yaşanmıştı. Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etmişti. Protestocular, bir reklam panosunu ve birçok çöp bidonunu ateşe vermiş, çok sayıda iş yerinin camını kırmış ve çevreyevermişti. Gösteride 19 kişi gözaltına alınmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Ekrem İmamoğlundan Havaist için zam sinyali

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformuna karşı başlatılan grevler 38 gündür devam ederken sağlık ve ulaşım hizmetlerinde yaşananaksamalar günlük yaşamı felç ediyor. Son yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 75’i reformunçekilmesini veya değiştirilmesini istiyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.