2 sene önce
2 sene önce

Hayvanlara karşı suç işleyenlere hayvan polisi geliyor

Sokak hayvanlarına yönelik artan şiddet, TBMM’yi harekete geçirdi.

AK Parti’nin, hayvan haklarını korumaya ilişkin hazırladığı yeniteklifi, bu ay Meclis gündemine taşınacak.

Yeniile hayvanlara eziyet eden, işkence uygulayan ve hayvanları öldürenlere ağır hapis cezası yaptırımı uygulanacak.

HAYVAN POLİSİ GELİYOR

Yeni yasal düzenlemede hayvan polisi kurulması da öngörülüyor. Hayvan polisi ile hayvanlara yapılan her türlü eziyet, işkence anında tespit edilecek. Hayvanlara eziyet edenlerinkaybetmeden yakalanması ve hayvanlara karşı işlenen suçlara hızlı bir şekilde müdahale edilmesi amaçlanıyor. Öte yandan hayvanları dövüştüren ve bunun üzerindenkazanan kişilerin de hayvan polisleri ile anında tespit edilmesi hedefleniyor.

BELEDİYELERE YETKİ

Sahipsiz ve sokak hayvanları için belediyelere yetki veverilecek. Bunun için de bir fon oluşturulacak. Düzenli olarak belediyelere o fondan ödenek aktarılacak. Belediyeler ayrıca bütçelerinin yüzde 1’ini hayvanlar için kullanacak. Emlak ve çevre vergisinin bir kısmının bu fona aktarılması da öngörülüyor. Belediyeler bu fonla, kısırlaştırma ve barınak sayılarını artırma gibi faaliyetlerini gerçekleştirecek. Belediyelerin barınak, kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezi kurması kanunlahale getirilecek. Personel mutlaka eğitimden geçecek. Barınaklar video kamerayla 24 saat izlenecek ve belediyenin resmi web sitesinden de isteyenler görecek.

Sıradaki Haberi Oku  Pendikte yaşlı kadına kapkaç dehşeti kamerada

ÇOK HAVLAYAN KÖPEKLERE AĞIZLIK TAKILACAK

Apartmanlarda beslenen evcil hayvanların rahatsızlık vermemeleri için çok havlıyorsa gece yatarken ağızlık takılacak. Hayvan dövüştürenlere, TCK’ya göre hapis cezası veya daha ağırlaştırılmışcezası verilerek caydırılacak. Hayvanlara karşı suç işlendiği zamankovuşturma için özel birkurulacak. Bu da hayvan kolluğu bürosu olacak.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.