Teknoloji

İliğini verdiği kardeşinin kahramanı oldu

Batman’da yaşayan Mukaddes ve Mehmet Aksoy çiftinin kızı Ecrin’e 2018 yılının aralık ayında gittiği Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) teşhisi konuldu.

Uçak ambulansla Batman’dan İzmir’e sevk edilen Ecrin, Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Ecrin’in vücudu, kemoterapiyeyanıt vermeyince küçük kızın yaşama tutunması için acil kemik iliği arayışına başlandı.

Anne ve babada elde edilemeyen doku tipi uyumu Ecrin ile 2 yaş büyük ağabeyi Yasin arasında sağlandı.

Lösemi hastası çocuk, 3 Ağustos’ta Behçet Uz Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ağabeyinden nakledilen kemik iliği ile sağlığına kavuştu.

Kendisini yaşama bağlayan ağabeyi Yasin’i, en çok sevdiği çizgi film kahramanı Süperman’e benzeten Ecrin, sağlık kontrollerini sürdürmek için ailesiyle İzmir’de Hasta Çocuk Evleri Derneğinin tahsis ettiği evde kalıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Merkel, Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiyeye geldi

ÖNCE ÜZEN, SONRA SEVİNDİREN HABERLER

Ecrin’in annesi Mukaddes Aksoy, Ecrin’in lösemi hastası olduğunu 3. çocuğuna hamileyken öğrendiğini ve çokgünler geçirdiğini belirtti.

Uçak ambulansla İzmir’e getirilen Ecrin’in kemoterapiye yanıt vermeyince kemik iliği bağışçısı arayışı başlatıldığını kaydeden Aksoy, duygularını şöyle anlattı:

“Çokbir süreçti,zamanlar geçirdik. 69 gün hastanede kaldık, karnımdaki bebek degörebilirdi. Ağabeyinin kemik iliğini uyduğunu öğrendiğimiz gün ise bizim için bayramdı. O günlerde kızımız Leyla da dünyaya geldi. Hem Ecrin’in kurtulmasına hem de bebeğimize sevindik. Bundan sonraisteğim 3 çocuğumuzun da sağlıklı yaşam sürmeleri.”

“AĞABEYİM BENİM KAHRAMANIM”

Lösemiyi ağabeyinden aldığı ilik ile yenen Ecrin ise artık kendini iyi hissettiğini söyleyerek, “Ben hasta oldum, hastanede yattım. İğne yaptılar, Yasin’in kanını verdiler. Yasin benim kahramanım oldu. Beni hayatta o tuttu. Çizgi filmlerdeki kahramanlar gibi, Süpermen gibi…” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Nakliyat firmasına gelip, 25 bin liralık malzeme çaldılar

Hastanede kaldığı süre içinde doktorları da çok sevdiğini belirten Ecrin, büyüyünceolmaya ve çocukları iyileştirmeye karar verdiğini anlattı.

Ağabey Yasin Aksoy ise Ecrin yaşadığı için çokolduğunu, bu mutluluğu en çok kardeşiyle oynarken hissettiğini söyledi.

İLİĞİN UYMA OLASILIĞI YÜZDE 25’Tİ

Katip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İzmir Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kemik İliği Transplantasyon Merkezi Yöneticisi Doç. Dr. Salih Gözmen, Yasin’den Ecrin’e kemik iliği transplantasyonunu 2019 yılının ağustos ayında yaptıklarını söyledi.

Kardeşten naklin sık kullanılan bir yöntem olduğunu kaydeden Gözmen, “Sonuçta yüzde 25 ihtimal vardı, şansları varmış. Ecrin’in durumu iyiye gidiyor. Biz de mutluyuz.” diye konuştu.