1 sene önce
1 sene önce

İngilterenin en işlek havalimanı anti-drone sistemine geçti

Uluslararası yolcu trafiğine göre dünyanın en işlek birinci,yolcu trafiğine göre ise dünyanın en işlek 3. havalimanı olan İngiltere’deki Heathrow havalimanı, gelişmiş bir drone algılama sistemi kurdu. Sistem, hava sahasına yetkisiz giren drone’ları tespit ederek güvenliği sağlayacak.

HAVALİMANI BİRÇOK KEZ TEHDİT EDİLDİ

İngiltere’nin böyle bir karar almasının arkasında ise birçokbulunuyor. Örneğin iklim değişikliğini protesto etmek isteyen çevreciler, geçtiğimiz eylül ayında havalimanı etrafında izinsiz drone’lar uçurarak uçuşların aksamasınaolmuştu.

Ayrıca 2018 yılında, yakındaki Gatwick havaalanında şüpheli birçok drone uçuşu tespit edilmiş ve uçuşlar geçici bir süre için durdurulmuştu.

Heathrow havalimanı bundan böyle, Cambridge merkezli Aveillant ve Reading merkezli Operasyonel Çözümler tarafından geliştirilen ve ulaşım merkezine yaklaşan yetkisiz uçan nesneleri tespit etmek için Holografik Radar teknolojisini kullanan bir sistem kullanacak.

Sıradaki Haberi Oku  Çindeki otellerde koronavirüse karşı robotlar kullanılıyor

Gerçek zamanlı ve 3 boyutlu olarak hava sahasını tarayacak radar sistemi, Paris’in Charles de Gaulle havaalanında da bir süredir kullanılıyor.

Aveillant şirketinden yapılan açıklamada, ”Bu yeni sistem, kendini sürekli geliştirerek hava sahasındaki yabancı cisimleri tespit edecek ve uçuşların aksamasını engelleyecek. Böylelikle yolcular, uçuşlarını aksatmadan yolculuklarını gerçekleştirebilecek.” ifadelerini kullandı.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.