2 sene önce
2 sene önce

İspanya ile İtalyadan AB içinde göçmen insiyatifi

Madrid’de görüşen İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya ile İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, ortak basın toplantısı düzenledi. Libya sorununa değinen Di Maio, bu ülkedeki istikrarsızlıkların özellikle İtalya için “düzensiz göç ve terörizm tehdidi oluşturduğunu” vurguladı.

“AB, SİLAH KAÇAKÇILIĞINA KARŞI ÖNLEM ALMALI”

Di Maio, “Libya’daki bu savaş durumu devam ederse enkaybeden Avrupa olur. Bu nedenle Libya’ya silah kaçakçılığının engellenmesine AB deolmalıdır. İtalya ve İspanya, AB’deki komşularını bu konuyla ilgili bilgilendirmelidir” diye konuştu.

İKİ ÜLKENİN EN BÜYÜK SORUNU GÖÇMENLER

İspanya ve İtalya’nın başta göçmenler ve Akdeniz’deki kriz bölgeleri konularına işaret eden iki bakan, birçok soruna karşı AB içinde ortak inisiyatif başlatma kararı aldıklarınıetti.

Sıradaki Haberi Oku  Güvenilir Google Adworbs Uzmanı

“İTALYA VE İSPANYA, ARTIK TEK SES OLACAK”

Laya ile Di Maio, Akdeniz’in “bir kriz bölgesi değil, ticari büyük fırsatların bulunduğu bölge olması gerektiğinin” altını çizerek, AB’nin yeni politikalarında İtalya ve İspanya’nın bundan sonra “stratejik ortak olarakederek,ses olmaya çalışacağını” kaydetti.

Ayrıca, 2014’ten bu yana yapılmayan İspanya-İtalya hükümetler arası zirvenin bu yılda gerçekleşmesi için çalışma başlatıldığı da duyuruldu.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.