Teknoloji

Minik çocuğun kolundaki yaranın sebebi bilinmiyor

Bursa’da Rukiye (29) ve Ufuk Midilli (28) çiftinin geçen yıl temmuz ayında bir erkek çocuğu dünyaya geldi.

İlk çocuklarını kucağınaçift, İsa Asaf ismini verdi.

Doğum gerçekleştikten yaklaşık bir saat sonra, baba Ufuk Midilli’yi odasına çağıran doktor, çocuğun sol kolunda bir kızarıklık olduğunu söyledi. Hamilelik sürecinde böyle bir şeyden haberdar olmadıklarını söyleyen Ufuk Midilli, yaranın boyutunu ve sebebini öğrenmek için plastik cerrahi servisine başvurdu.

SOL BİLEK VE PARMAKLARINI KULLANAMIYOR

Yapılan tahlil ve incelemelere rağmen bebeğin kolunda oluşan yaranın sebebi anlaşılmadı. Doktorlar tarafındankarnında oluştuğu söylenilen yara, birkaç gün geçtikten sonra kabuk haline geldi. Kabuğun alınıp incelenmek için patolojiye gönderilmesinin ardından İsa bebeğin kolu, sargıya alındı. Uzun süre hareketsiz kalan İsa bebek, sargılar çözüldükten sonra sol bileğini ve parmaklarını kullanamaz hale geldi. Genç çift, çocuklarının kolunu ve parmaklarını kullanabilmesi için tedavi yolları ararken bir yandan dakarnında oluştuğu söylenen yaranın sebebini araştırıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Beytüşşebapta yağmur sonrası çığ düştü

“BİLİRKİŞİLERDEN YARDIM İSTİYORUZ”

Eşinin hamileliği sürecinde herhangi bir problemle karşılaşmadıklarını söyleyen Ufuk Midilli, “Bu süreçten sonra Hematoloji, çocuk doktoru, plastik cerrahi, fizik tedavi gibi çeşitli yerlere gönderdiler. Sonuç olarak çocuğumuz 1 buçuk yaşına geldiyaranın ne olduğu hakkında bir bilgi sahibi değiliz. Bizim merak ettiğimizşey,karnında böyle bir yara oluşabilir mi, olabilirse bunun nedeni, değilse de bir ihmal varsa bunun ortaya çıkmasını istiyoruz. Çocuğum sol bileğini ve parmaklarını kullanamıyor. Oğlumuz belki ileride iyi yetenekli bir çocuk olacaktıbileğini parmaklarını kullanamadığı için şusıkıntıdayız. Bilirkişilerin bizlere bu konuda yardımcı olmasını istiyoruz.” dedi.

“TEDAVİNİN FAYDASINI GÖREMİYORUZ”

Anne karnında böyle bir yaranın oluşmasına ihtimal vermediğini söyleyenRukiye Midilli ise “Hamilelik sürecinde kontrollerimi eksiksiz yaptırdım. Hiçbir problemle karşılaşmadık. Sadeceaylara doğru,bebek teşhisi konulmuştu. Normal doğum değil de sezaryenle alınma riski vardı. Hamilelik sürecimeverebilecek ne bir ilaç, ne bir madde kullanmadım. Ultrasona girdiğimde de hiç bir şey çıkmadı. Doğumdan sonra narkozun etkisiyle ben çocuğun elindeki yarayıedemedim. Ben 3 gün sonrasında gördüm yarayı. Ondan sonra da plastik cerrahiye yönlendirdiler. Bir aylık süreçte araştırıldı, bütün yollara başvuruldu. Yaranınkarnında oluşmasına karşın bütün sebeplere bakıldı. Amade birbulunamadı. O kabuktan bir parça alındıbizeolarakkarnında oluşan bir yara olduğu söylendi. Sebebi söylenmedi. Biz yoğun bakımda yatarken, sol el bilekte katılaşma, parmaklarda hareketsizlikedildi. Fizik tedaviye yönlendirdilergitsek bile faydasını göremiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Avustralyada kül olan alanın 6 aylık görüntüsü