2 sene önce
2 sene önce

Muğlada yerel tohum merkezi, ata tohumlarını koruyor

Muğla Büyükşehir Belediyesitohum merkezinde bulunan 817 çeşittohuma Türkiye’nin 72 ilinden talep geldi.

Büyükşehir Belediyesi’nin yereltohum.mugla.bel.tr/tohumtalep sosyal medya hesabında bulunantohum talep formunu dolduran vatandaşlara kargo ile karşı ödemeli ücretsiz sınırlı sayıdaki tohumlardan gönderiliyor. Tohumculuk kanunu gereği her tohumdan kişisel ihtiyaç miktarı kadar ve 5 değişik çeşitte tohum veriliyor. Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından tohum talebinde bulanacak vatandaşların Mart ayı sonuna kadar bu taleplerineverilecek.

Muğla’datohum merkezi, ‘ata tohumlarını’ koruyor

LABORATUVARDA YÜZYILLARCA SAKLANABİLECEK

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında Sosyo-Kültürel alanda geçici binada hizmet veren ve ardından Muğla-Denizli karayolu Bağlarbaşı mevkisinde 4 bin 700 metrekarelik alanda ‘Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi’ olarak hizmet vermeye başlayan merkeze getirilen tohumlar için ‘Test Laboratuvarı’, Muğla’ya özgütohumların ve endemik bitkilerin yüzyıllarca saklanabileceği Embriyo dondurma ve doku kültürü laboratuvarı ile tıbbi ve aromatik bitkiler laboratuvarı bulunuyor.

Sıradaki Haberi Oku  Suriyeli anne ve oğlunun katili komşu çıktı

TOHUMDA ÇEŞİT SAYISI 817’YE ÇIKTI

2016 yılında vatandaşların bağışladıklarıtohumlar ile yola çıkan Muğla Büyükşehirtohum merkezindeki envanter kayıtlarındatohum çeşit sayısı 817’e çıktı. Vatandaşlar tarafından merkeze bağışlanantohumlar önce merkezdeki laboratuvarda hastalıklı veya zararlı olup olmadığının testi yapılıyor. Sağlıklı tohumlar merkezde çoğaltılıyor. Sağlıklı tohumlar aynı zamanda eksi 198sıcaklıkta yıllarca saklanabiliyor. Laboratuvar ortamında yapılan testlerde sağlıksız tohumlar bulunursa bu tohumlar imha ediliyor.

13 BİN 815 PAKET TOHUM DAĞITILDI

Yerel tohum merkezine sosyal medyadan kargo ile kendilerine tohum gönderilmesini talep eden vatandaş sayısı 2 bin 650 kişi olurken, merkeze gelerek tohumvatandaşların sayısı da 113. Toplam 2 bin 763 kişiye 80 değişik türde 13 bin 815 paket ücretsiz tohum dağıtıldı. Mart ayı sonuna kadar devam edentohum taleplerine Muğla Büyükşehir Belediyesitohum merkezi çalışanları gün boyu tohum yetiştirebilmek için çalışıyor.

Sıradaki Haberi Oku  İçişleri Bakanlığı yine dolandırıcılara karşı uyardı

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR TESİS”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 2016 yılında ‘Yerel tohumgüç’ sloganı ile yola çıktıklarını belirtti.

Başkan Gürün, şunları söyledi:

“Ninelerimizin, köylerdeki vatandaşlarımızın sandıklarında sakladığı geleneksel tohumlarından tohum bankamızı oluşturduk. Şukadar 800’ün üzerinde tohumu almış durumdayız. Özel üretim yerlerimizde üretiyoruz. Daha sonra bunlarıntohum olduğu konusunda test ediyoruz. Test sonrası eksi 193 derecede muhafaza ediyoruz. İsteyenlere de talep doğrultusunda tohum gönderiyoruz. Şu anda 72 ilden talep geldi. 72 ildeki üreticilerin taleplerini karşıladık ve üretime başladılar. Tohum çok önemli. Tohum geleceğin çok stratejik bir maddesi. Dolayısıyla Anadolu’nun çoktohum varlığını üretmeliyiz ve geleceğe doğru bir şekilde taşımalıyız. Onun için üzerinde duruyoruz. Şu andatesisimiz Türkiye’de örnek bir tesis. Köylü milletin efendisi. Amasöyleniyor. Üreten köylü milletin efendisi. Köylümüzün çiftçimizin kendi tohumlardan üretim yapmasını sağlamak. Tohumlarımızı geleceğe taşımak çok önemli. Geldiğimiz noktada da çok daha üst noktalara çıkacak Türkiye’ye örnek bir tesis yaptık.”

Sıradaki Haberi Oku  Banka müşterilerinden alınan ücret ve komisyonlar düşürüldü

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.