1 sene önce
1 sene önce

Muhalif liderden Hamaneye: İran halkına rehber olamazsın

Mehdi Kerrubi, Hamaney’e yazdığı ve eski başbakanlardan Mir Hüseyin Musevi’ye yakınlığıyla bilinen ‘kaleme’ adlı internet sitesinde yayınlanan mektubunda, ülkenin içinde bulunduğu durumla ilgili eleştirilerde bulundu.

“REHBERLİK İÇİN YETERSİZSİNİZ”

Hamaney’i 2009’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yaşanan olaylar, 2018’in başında meydana gelen gösteriler veolarak benzin zammı protestocularına uygulanan muameledengören Kerrubi, şunları kaydetti:

“Bu olaylar katliam zincirinin halkalarını oluşturuyor. Eğer söyledikleri gibi bu facialara herhangi bir dahliniz yoksa ve hakikati öğrenmeye de çalışmadıysanız, nasıl bir silahlı kuvvetlerkomutanısınız ki başkaları sizinle ve ülkeyle böyle oynayabiliyor? Bu durumda da çok açıktır ki kudret, cesaret, yönetim veyönünden rehberlik için yeterli şartlara sahip değilsiniz.”

Mehdi Kerrubi

“DÜŞEN YOLCU UÇAĞINDAN HAMANEY SORUMLU”

Ukrayna Havayollarına ait uçağın düşürülmesinden silahlı kuvvetlerkomutanı olarak Hamaney’inolduğunu savunan Kerrubi, ülke liderine hitapla “Lütfen söyleyin: Çarşamba sabahı facianın meydana geldiği anda olayın içinde miydiniz yoksa size yakın medyanın iddia ettiği gibi cuma günü mü haberdar oldunuz?” sorularını sordu.

Sıradaki Haberi Oku  İşçi Ücret ve Vardiya Takibi

Hamaney’i “ülkenin tüm işlerinemüdahale etmekle” suçlayan ve yönetimini “kötü” diye nitelendiren Kerrubi, “Askeri,ve diğer yetkililere halkı yanıltma yönündeverdiyseniz hiç şüphesiz ki anayasaya göre rehberlik sorumluluğunu üstlenme şart ve sıfatlarına sahip değilsiniz demektir.” görüşlerini paylaştı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.