1 sene önce
1 sene önce

Polonyayı ABDden çıkarabilecek yasa protesto edildi

Başkentteki Polonya Yüksek Mahkemesi önünde toplanan göstericiler, hukukun bağımsızlığının korunması için sessiz protesto düzenledi.

“Siyasiyürüten hakimlerin cezalandırılması” ve “Yüksek Mahkeme başkanının seçilme sürecinin değiştirilmesi” gibi düzenlemeleri içeren yasayı protesto etmek için düzenlenen gösteriye, çok sayıda Polonyalıve savcının yanı sıra Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden de hukukçular katıldı.

POLONYA İLE AB’Yİ KARŞI KARŞIYA GETİREN YASA

Varşova ve Brüksel arasında gerginliğe yol açan yasaya ilişkin Polonya Yüksek Mahkemesi, hakimlerin bağımsızlığınıanlamda tehdit eden tasarının hükümetle hemfikir olmayan hakimlerin görevden uzaklaştırılmasınaolabileceğini belirtmiş, tasarının yasalaşması halinde ülkenin AB’den çıkmasının gerekebileceği uyarısında bulunmuştu.

Polonya Anayasa Mahkemesi Sözcüsü Michal Laskowski de ülke basınına yaptığı açıklamada, “PiS’in tasarısı birçok açıdan Polonya Anayasası’nı ihlal ediyor. Tasarının kabulü uluslararası alanda çok kötü sonuçlar doğurabilir.” demişti.

Sıradaki Haberi Oku  Çorumda kar temizleyen greyder devrildi: 1 ölü

Avrupa Halk Partisi Başkanı Donald Tusk ise PiS’e karşıtutum sergilenmesi gerektiğini belirterek, Polonyalılarayapmaları çağrısında bulunmuştu.

Ancak bütün tepkilere rağmenadım atmayan iktidardaki PİS, 20 Aralık’ta yasayı 233 evet oyuyla meclisten geçirmeyi başarmıştı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.