Teknoloji

Putin, anayasa değişikliğine gidiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından, Rusya Federasyonu Anayasası’nda ki bazı değişiklikleri içerenteklifleri Federal Meclis’e sunuldu.

EN ETKİLİ DEĞİŞİKLİK PAKETİ

Rusya’daki bazı siyasi yorumcular bu değişiklik paketinin, 1993 yılında kabul edilen anayasa için bu zamana kadarki en etkili değişiklik paketi olduğunu belirtti.

Putin’inettiği maddeler şu şekilde:

1)Seçilen hükümetin Başbakan ve Bakanlık adaylarının onayı, Rusya Federasyonu alt kolu olan Duma’ya devredilecek. Duma tarafından onaylanan adayları, Devlet Başkanı’nınbaşına onaylamama hakkı olmayacak. Böylelikle, Duma’nın kararı Devlet Başkanı’nın kararından daha etkili olacak.

2)Rusya Federasyonu’nda görev yapan Başbakan, bakan, federal devlet organları başkanları, valiler, senatörler, milletvekilleri ve hakimler; Rusya Federasyonu hariç başka hiçbir ülkenin vatandaşlığını ya daiznini alamazlar.

Sıradaki Haberi Oku  Fethiyede göçmen botu battı: 8 ölü

3)Kolluk Kuvvetleri Başkanları ve Federal Savcılar’ın atanmasında, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın ve Federasyon Konseyi’nin aynı anda onayı gerekecek.

4)Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı’naolacak şahısların;a) Rusya’da 25 yıldanyaşamaları gerekecek (Bu süre şu10 yıl olarak anayasada belirtiliyor)

b) Adayın, seçim zamanında ve öncesinde başka ülkelerin vatandaşlığı ya daiznini almamış olması gerekiyor.

c)Bir kişi ancak 2 dönem Devlet Başkanlığı yapabilecek. (Putin şu anda 3. döneminde. Kendi döneminden sonra kimsenin başkanlık koltuğunda 2 defadanoturmasını istemiyor)

5) En düşük maaş, bir kişinin minimum ihtiyaçlarını karşılayabileceği rakamdan daha az olamaz.

6) Uluslararası kanunlar, anlaşmalar ve kararlar; Rusya Federasyonu vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlamadığı sürece geçerli sayılacak.

7) Yapılacak olan anlaşmaların anayasayaolup olmadığınınedilmesi için eğer Devlet Başkanı talepte bulunursa, Anayasa Mahkemesi tarafından anlaşmaların uygunluğuedilebilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Merkel, Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiyeye geldi

8) Devlet Başkanı tarafından, Federasyon Konseyi’ne verilecek talimatla, Anayasa Mahkemesi ve Yüksek Mahkeme hakimleri görevlerinden uzaklaştırılabilecek.

9) Emekli maaşlarının düzenli olarak artırılması.”